mahihaber Emine Erdoğan'dan Diyanet'e Çevreci Hac Önerisi - Mahihaber
HADİSLERDEN

Emine Erdoğan'dan Diyanet'e Çevreci Hac Önerisi
Emine Erdoğan, Diyanet’in kadın yöneticilerini ve müftü eşlerini ağırladı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, İl Müftüleri İstişare Toplantısı vesilesiyle Cumhurbaşkanlığı Devlet Konukevi'nde Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kadın mensuplarına ve müftü eşlerine yemek verdi.

Emine Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, hac ve umreye değinerek Diyanet İşleri Başkanlığının bir yenilik getirmesini ve çevre dostu bir hac umre ibadeti yaptırması için faaliyetlerde bulunmasını istedi.

Hac ibadeti süresince üzerine tefekkür edilecek konuların en başında insanın evrenle olan ilişkisinin geldiğini anlatan Erdoğan, gündelik hayatın vazgeçilmez olduğu düşünülen birçok şeyin terk edildiği hac ibadetinin, tüketim alışkanlıklarını gözden geçirmek için de bir fırsat olduğunu vurguladı.

GERİ DÖNÜŞÜMLÜ HAC SETİ

Hacda kazanılan alışkanlıkların hayata da yansıyacağını ve çevre dostu ürün tercihinin gündelik hayatı şekillendirir hale geleceğini kaydeden Erdoğan, "Cenab-ı Hak, Furkan Suresi'nin 63'üncü ayetinde bakın ne diyor, 'Rahman'ın kulları, yeryüzünde vakar ve tevazu ile yürüyen kimselerdir.' Bu ayetin kapsamına, bize emanet edilmiş, misafiri olduğumuz yeryüzüne en az zararı veriyor olmanın, yani had bilmenin vakarı da dahil olmalıdır. Bu çerçevede, Diyanet teşkilatımız, hac seyahatini, arkamızda en az karbon ayak izi bırakacak şekilde tasarlayabilir. Çevre dostu bir hac rehberi, geri dönüşümlü ürünlerin olduğu bir hac seti hazırlayabilir." değerlendirmesinde bulundu.

Çevrenin önemli bir parçası olan hayvanların hukukunu koruma konusunda da Diyanet'in çabasını görmek istediklerini vurgulayan Erdoğan, her gün hayvanlara karşı hukuksuz davranışlarla karşılaştıklarını belirtti.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder