mahihaber Müslüman Fas Kralı Yahudilere Hizmette Sınır Tanımıyor - Mahihaber
HADİSLERDEN

Müslüman Fas Kralı Yahudilere Hizmette Sınır Tanımıyor

Siyonist düşkünü ve sempatizanı sözde Müslüman Fas Kralı VI. Muhammed,  Nazilerin gerçekleştirdiği Yahudi soykırımının (Holokost) lise eğitim müfredatına eklenmesi kararını verdi.

Mahihaber.com'un Fas Dünya Haberleri'nden edindiği bilgiye göre, Filistin'de işgalci Yahudilerin yaptıkları zulümlere hiç bir zaman değinmeyen ve Batının uşağı olma yolunda çaba sarfeden ayrıca danışmanı bir Yahudi olan Fas Kralı VI. Muhammed eğitim bakanlığına lise ders kitaplarına Holokost’un konu olarak dahil edilmesi talimatını verdi.

Babası V. Muhammed gibi Yahudilere karşı sıcak tutumuyla bilinen kral, çocuklara öğretilen tarih derslerinin çoğulcu fikirlere ve olaylara yer vermesi gerektiğini belirterek insanlığın en şanlı anları kadar en karanlık anlarının da sunulmasının elzem olduğunu sözlerine ekledi.

Kral’ın danışmanı olan André Azoulay’ın kızı, aynı zamanda UNESCO Başkanı olan Yahudi kökenli Audrey Azoulay, Fas monarşisinin kararını överek twittter hesabında, “Kral antisemitizmi ifade özgürlüğünün ve beraber yaşamanın tam zıttı olarak sundu; antisemitizm ile savaşın eğitim ve kültür savaşı olduğunu söyledi” dedi.Fas'ta yayın yapan medyanın Eğitim Bakanlığı'ndan konu hakkında bilgi alamadığı ve bakanlığın sessiz kalmayı tercih ettiği de öne sürüldü.

Holokost, Nazi Soykırımı, Yahudi Soykırımı ya da Ha-Shoa; Adolf Hitler liderliğindeki Nazi Partisi'nin yönettiği Nazi Almanyası döneminde, işgal edilen sınırlar içerisindeki yaklaşık altı milyon Yahudi’nin sistemli bir şekilde öldürüldükleri soykırım.

Yahudilerin Fas’ta 2000 yıla dayanan bir geçmişi var. İspanya’dan Fas’a göç eden Yahudilerin sayısı II. Dünya Savaşı’ndan önce 300.000’e ulaştı. Bugün ise bu sayı 3.000 civarında. Yahudilerin çoğu Fransa, Kuzey Amerika veya İsrail’e göç etti. Fakat halen geri dönme, köklerini araştırma, atalarının mezarında dua etme ve hatta yerleşme hakkı bulunuyor. Kasablanka’da ise Arap dünyasındaki tek Yahudi müzesini yer alıyor. Müze’de Fas Yahudiliğinin zengin geçmişine ait eşyalar bulunuyor.

Fas ayrıca, Arap-İsrail barışı için uzun süre sessiz aracı olarak hizmet verdi. Özellikle İsrail ve Mısır barış anlaşması öncesinde iki ülke yetkilileri için gizli buluşma noktası olmuş ve görüşmeler sonrasında Enver Sedat’ın tarihi Kudüs ziyareti planlanmıştı.

İşin en ilginci de Fas Kralının, İslam peygamberi olan Hazreti Muhammed'in (Allah'ın selam onun üzerine olsun ) soyundan geldiği savunulmaktadır.

mahihaber.com / Özel haber

Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder