mahihaber Sarı Noktaya Önce Balık Sonra Yeşil Sebzeler - Mahihaber
HADİSLERDEN

Sarı Noktaya Önce Balık Sonra Yeşil Sebzeler
Araştırmalar, vitamin ve eser element alımının sarı nokta hastalığını önlemede, erken evrede tespit edilmiş olgularda ise ilerlemeyi durdurmada etkili olduğunu gösteriyor.

Beslenme biçimi, pek çok hastalıkta olduğu gibi göz sağlığında da büyük önem taşıyor.

Çalışmalar, sarı nokta hastalığının kuru tipinde vitamin, mineral ve antioksidanlarla yapılan koruma amaçlı tedavinin hastalığın ilerlemesini yavaşlattığını ortaya koyuyor.

Amerika’daki Archives of Ophthalmology dergisinde yayınlanan ve dört bin kişinin katıldığı araştırmada; lutein ve zaeksantinin maddelerinin, yüksek düzeyde alındığında, sarı nokta hastalığını yüzde 35 oranında azalttığı bulundu.

Yine aynı araştırmanın ikinci kısmında; uskumru ve ton balığı türü yağlı balıklarda bulunan Omega- 3 maddesinin, hastalığın hem erken hem de ilerleyen dönemlerinde etkili olduğu ortaya çıktı. Buna göre Omega-3, bu hastalığı yavaşlatıyor, hatta bazen tamamen durdurabiliyor. Biz de buna göre hastalarımızda ‘sarı nokta diyeti’ uygulamaya başladık.

Lutein yönünden zengin besin maddeleri var. Ispanak, brokoli gibi yeşil sebzelerde ve bazı meyvelerde, mısır ve yumurtada bol miktarda lutein bulunuyor.

Sarı nokta hastalığından korunmak için yapılması gerekenler

Genel sağlık kurallarına uyma

Yüzde 100 UV (UV-A ve UV-B) filtreli güneş gözlüğü kullanmak,

Lutein-zeaksantin gibi karotenoidlerin, C, E vitaminlerinin ve çinko, bakır gibi eser elementlerin yeterli miktarda alımına özen göstermek

Düzenli ve kapsamlı göz muayenesi ile takip

Sebze, tahıl, meyve, yeşilliler, kuru meyveler, zeytinyağlı ağırlıklı yiyecekler

Hastalar; kivi, mısır, havuç, kırmızı üzüm, domates, bezelye, kavun, kuru kayısı, lahana, kereviz, şalgamı tercih edebilir. Omega-3 hastalığı yavaşlattığına hatta durdurduğuna göre; somon, uskumru, alabalık, ton balığı ve fındık yemekte de fayda var. Çinko ve antioksidanlar da yaşa bağlı sarı nokta riskini azaltabilir. Bu nedenle tavuk, ceviz, kuru fasulye, kabak çekirdeği, susam ve süt ürünleri de yenmelidir. Özellikle ıspanak, şalgam ve pancar, önemli antioksidan kaynaklarıdır.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder