mahihaber 1447 Yıldır Sevdalısı Artan İnsanın Hayranları Yollara Düştü - Mahihaber
HADİSLERDEN

1447 Yıldır Sevdalısı Artan İnsanın Hayranları Yollara Düştü
63 yıl yaşayıp 1447 yıl hayran sayısı artan, unutulmayan ve milyonların sevgilisi haline gelen kainatın efendisi,alemlerin yol göstereni gönüller sultanı peygamber efendimiz Hazreti Muhammed Mustafa ( selam onun üzerine olsun ) bu gece göklere açılan ellerle bir kez daha anıldı.

İslam Peygamberi Hazreti Muhammed’in dünyaya geldiği Rebiülevvel 11'ini 12'sine bağlayan geceyi ibadet ederek geçirmek isteyen Müslümanlar, Türkiye'de olduğu gibi dünyada da camilere koştu. Irak'ta resmi tatil ilan edildi

Hz. Muhammed'in dünyaya geldiği gün olan Mevlid Kandili'ni idrak etmek isteyen Müslümanlar, Eyüp Sultan türbesi önünde de dualar etti. Caminin dolmasıyla avluya serilen hasırlarda yağmur altında namaz kılındı. 

ÇAMLICA CAMİİNE TÜRK BAYRAĞI

İnşaatı tamamlanarak iç süslemeleri devam eden Çamlıca Camisi'nin minareleri arasına "Türk Bayrağı" ve "Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun" yazılı mahyalar asıldı.
Mevlit Kandili nedeniyle Ordu’nun Fatsa ilçesi Orta Büyük Cami’de düzenlenen program, 25 çocuk tarafından icra edildi. Hafta sonlarını camide geçiren, bütün derslerini camide yapan, kendilerini caminin bir parçası olarak gören çocuklar tarafından icra edilen program cemaat tarafından beğeniyle takip edildi. Programda çocuklar ilahiler, Hazreti Peygamber’in Veda Hutbesi, kırk hadis ve aşrı şerif okudular.

Camiye gelen kadın, erkek, genç, yaşlı çok sayıda kişi ellerini dua için açtı. Programlarda, Kuran-ı Kerim, Mevlid-i Şerif ve ilahiler okunup, dualar edildi. Dualar sırasında birçok vatandaşın duygulandığı ve gözyaşlarına hakim olamadığı gözlendi..

Bazı vatandaşlar, camilerde yer kalmayınca ibadetlerini cami bahçelerinde gerçekleştirdi.

Bazı camilerde namaz sonrası vatandaşlara kandil simidi, gül suyu, helva, lokum ve lokma ikram edildi.

RESMİ TATİL İLAN EDİLDİ

Endonezya'nın başkenti Cakarta'da Mevlit Kandili dolayısıyla program düzenlendi. Başkentte, ülkenin özgürlük simgesi Monas Ulusal Anıtı alanında yatsı namazı sonrası düzenlenen programda bir araya gelen binlerce kişi, Mevlit Kandili'ni idrak etti.

Irak'ın Bağdat ve Erbil kentlerinde Mevlit Kandili dolayısıyla programlar düzenlendi. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Din Alimleri Birliği Erbil Sorumlusu Niyaz Ragıb yaptığı açıklamada,

Mevlit Kandili dolayısıyla ülkede resmi tatil ilan edildiğini söyledi.

Ajanslar
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder