mahihaber Cem Evlerinin Elektriğini Devlet Ödeyecekse - Mahihaber
HADİSLERDEN

Cem Evlerinin Elektriğini Devlet Ödeyecekse
Yargıtay, cemevlerinin ibadethane olduğuna hükmederek elektrik parası alınmamasına karar verdi.

Haberler bu yönde...

Biraz daha açalım

Yargıtay’ın kararı Cem Vakfı’nın açtığı dava sürecinin ardından geldi.

Cem Vakfının, Cemevlerinin ibadethane kabul edilmesi ve elektrik faturalarının devlet tarafından ödenmesi için açtığı dava kapsamında, Yargıtay yerel mahkemenin kararını onadı.

Yargıtay yerel mahkemenin BEDAŞ aleyhine olan kararını onadı ve böylelikle Cemevlerinin aydınlatma giderlerinin devlet tarafından karşılanması gerektiğine hükmetti.

Davayı takip eden avukatlar konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Cemevlerinin ibadethane sayılması için yürütülen hukuki sürecin 15 yıldır devam ettiğini, Yargıtay'ın son kararının ardından artık Hükümet'ten yasal bir düzenleme beklediklerini belirtti.

Avukatlar "Kanunlarda henüz Alevilik inanç sayılmıyor. Hükümetin burada düzenleme yapması ve Aleviliği inanç grubu olarak tanınması lazım" dedi.

Buradan anlaşıldığında göre, henüz cemevlerinin elektriğinin bedelinin devlet tarafından ödenip ödenmeyeceğine dair kesin bir icraat olmuş değil, kesinleşmiş bir karar yok.

Yatgıtay bu yönde karar verse de meclisten bu kararın çıkması gerekecek.deniliyor

Bilindiği gibi, alevilik ayrı bir din değil İslamın alt kısımlarında bölünmüş binlerce yol anlayışından biri.

Alevilerin ibadet yaptığı yerler ibadethane sayılırsa tüm dinlerin yanı sıra ülkemizde bulunan İslam adı altında bölünmüş cemaat, tarikat vs lere ait dergah, dernek ne varsa bunların bulundukları yerlerde ibadethane sayılacak.

Sayılmak zorunda kalacak.

Daha geçenlerde İstanbul Fatih'te bulunan ve ibadethane sayılan kurumlardan olan Yavuz Selim caminin elektriği faturaları ödenmediği için kesilmişti.

Bu sadece bir örnek. Elektrik parası ödenmediği için karanlıkta kalan yüzlerce cami, kuran kursu var.

Demek ki cami de olsa kendi elektriğini kendisi ödüyordu.

Cemevleri neden ödemesin.

"Cemevlerinin elektrik parası ödenecekse başta camiler olmak üzere tüm dernek,dergah ne kadar ibadet edilen yer varsa onların elektrik parası da devlet tarafından ödenmeli" denecek

Bu gidişle bunların bu talebi de yanlış olamaz herhalde

mahihaber


Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder