mahihaber Din, Her Türlü Haksızlığa, Arsızlığa, Görgüsüzlüğe Meşruiyet Zemini Yapıldı - Mahihaber
HADİSLERDEN

Din, Her Türlü Haksızlığa, Arsızlığa, Görgüsüzlüğe Meşruiyet Zemini Yapıldı
Sözcü gazetesi yazarı Ayşe Sucu son yazısında dinin nasıl kullanılmaya başlandığını, Şiraziden verdiği örnekle dile getirdi.

Yazısısnda "“ahlakçılık” dinin yerine ikame edildi. Orada da kalınmadı, din, her türlü haksızlığa, arsızlığa, görgüsüzlüğe meşruiyet zemini yapıldı." diyen yazar Ayşe Sucu dindar geçinenlerin görmediği bir gerçeği vurguladı.

İşte Sucu'nun yazısından satır araları..

"Sadi Şirazi “Gülistan” kitabında anlatıyor: Bir gece, Kur'an kucağımda, pederimle oturmuş idim. Hane halkı ise yanımızda uyuyorlardı. Babama dedim ki: “Ne olur, şunlardan biri kalkıp da iki rekât namaz kılsa…” Pederim: “Canım oğul, onları çekiştireceğine ha keşke sen de uyuyaydın!” dedi."

"Bu anlayış, daha doğrusu bu ahlaki yaklaşım ne yazık ki anekdotlarda kaldı. Hangi konuda olursa olsun, bu titizlik gösterilmediği sürece, orada İslam yoktur. Şirazi'nin yaklaşımı tam da bu hakikati ifade eder; zira kendisini barış olarak tanımlayan bir din, başka türlü okunamazdı ve okunmamalıydı. Ne yazık ki aksi okumalar ile “asıl” kayboldu ve “ahlakçılık” dinin yerine ikame edildi. Orada da kalınmadı, din, her türlü haksızlığa, arsızlığa, görgüsüzlüğe meşruiyet zemini yapıldı."

"Mezhep imamları konuştu, şeyhler konuştu, cemaat liderleri konuştu, abiler-ablalar konuştu, televizyonda nutuk çekenler konuştu, ama “iç ses” hep sustu, susturuldu. "

"Cahiliye döneminin insanları cahil değildi. Onların da töresi, geleneği, hukuku, ahlakı vardı; büyük bir kısmı İslam geleneği içinde varlığını sürdürüyor. Kur'an, bu kültürde var olan doğruları tasdik etti (musaddık), yanlış olanları düzeltti (müheymin); yani vicdanın dili oldu. "
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder