mahihaber Diyanet İşleri Başkanı 'Gençler Arap Ülkelerine Gitmeli' - Mahihaber
HADİSLERDEN

Diyanet İşleri Başkanı 'Gençler Arap Ülkelerine Gitmeli'
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Arapça bilgisini elde etmek için biz Arapça konuşulan ülkelere öğrenci göndermek istiyoruz.” dedi

Resmi ziyaretlerde bulunmak için Ürdün’de bulunan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İslami Bilimler Üniversitesi ve Ürdün Üniversitesi’ni ziyaret etti.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Gençleri Kur’an ve sünnet çizgisinde doğru bilgiyle donatmanın önemine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Gençleri Kur’an ve sünnet çizgisinde doğru bilgi ile donatmazsak yanlış yerlere kayıyor ve terör örgütlerine bile üye olabiliyorlar. Bir caminin içerisine girip orada namaz kılan insanları öldürecek noktalara gelebiliyorlar. Bunu önlemenin yolu; ilim, irfan, bilgi, hikmetten, yani eğitimden geçiyor. O yüzden üniversitelerimizin ne kadar önemli olduğu ve yapacağımız çalışmaları daha nitelikle yapmamız gerektiği gerçeği ortadadır. Bunun için mümkün olduğunca tecrübelerimizi paylaşmamız gerekiyor.”

Türkiye’de 200’ün üzerinde üniversite olduğunu bunların 102 tanesinde ise İlahiyat fakültesinin bulunduğunu anlatan Başkan Erbaş, İlahiyat fakültelerinde Arapça eğitiminin çok iyi olması gerektiğini belirtti. Başkan Erbaş, “Çünkü ulum-u İslamiye'nin kaynak dili Arapça'dır. (Onun için) Bu temel Arapça bilgisini elde etmek için biz Arapça konuşulan ülkelere öğrenci göndermek istiyoruz. Bu konuda Ürdün’ü de tercih ediyoruz. Türkiye’de Yüksek Öğrenim Kurumu tarafından Müslüman ülkeler arası öğrenci değişimini sağlamak için Mevlana Programı oluşturuldu” diye konuştu.Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder