mahihaber Doktordan itiraf 'Doktorlar vicdanını kaybetti' - Mahihaber
HADİSLERDEN

Doktordan itiraf 'Doktorlar vicdanını kaybetti'
İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Onkolog Dr. Yavuz Dizdar yazdığı kitapla doktorların paraya olan düşkünlüğü sonucunda vicdanlarını kaybettiğini dile getirdi.

Kitapta sistemin çıkmazlarına yer verdiğini ve tıbbı ciddi şekilde eleştirdiğini söyleyen Dizdar, “Doktorlar aşırı derecede paraya meftun olmuşlar, bağlanmışlar. Önemli bölümü vicdanını kaybetmiş, bir kısmı daha imkan bulursa kaybedecek” dedi.

Doktorların büyük çoğunluğu olmasa bile önemli bölümünün vicdanını kaybettiğini söyleyen Dr. Dizdar, “Bir kısmı daha imkan bulursa kaybedecek, kesinlikle göz ardı edebilirler. 1900’lü yılların başında İstanbul’a gelen yabancı bir doktor Beyoğlu’nda muayene açtığında haftada 1 gün ücretsiz hasta bakıyordu.

Ben burada kendi meslektaşlarıma haftada 1 gün hastaya ücretsiz bakmayı kabul ettiremedim. Ameliyat değil, alt tarafı muayeneden bahsediyoruz. Tıp kendi misyonundan bu kadar sapmış ve ticarete dönüşmüşse eğer doktorlara vicdanlarını bir daha hatırlatmak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

gidahatti.comGoogle Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder