mahihaber İsmailağa'dan Karar Gazetesine Sert Tepki..[videohaber] - Mahihaber
HADİSLERDEN

İsmailağa'dan Karar Gazetesine Sert Tepki..[videohaber]
Geçtiğimiz haftalarda katıldığı Almanya’da düzenlenen “Anlama ve Yorumlama Kıskacında Kur'an” konulu konferansta muhafazakâr camiaya eleştiriler yönelten Karar gazetesinin yazarı Mustafa Öztürk, çok konuşulacak açıklamalarda bulundu.

Öztürk konferasnta, kadının şahitlik ve miras hakkını anlatan ayetleri yorumladı.

O günkü sosyolojide, kadınların parasal işlere ve mübadeleye alışkın olmamasından dolayı, 2 kadının şahitliğinin 1 erkeğin şahitliğine eşit olduğunu söyleyen Öztürk, bu durumun 2 kadın 1 erkeğe eşittir diye yorumlanmasına, “sen bunu kalkıyorsun, mutlaklaştırıp sosyolojiyi onkoloji yapıyor, 2 kadın eşittir 1 erkek denklemini kuruyorsun, Allah’ın sana verdiği akılla dalga geçer gibi Mülkiye’den maliye bölümünden mezun olan kadın yarım ediyor, sokaktaki maraba erkek tam ediyor” diyerek tepki göstermişti.

Öztürk'ün bu açıklamalarına, İsmailağa cemaatinden cevap geldi. Cemaatin önde gelen hocalarından ve cami,ada Mahmutefendinin İzmir vekili olarak bilinen Hüseyin Avni, "bir erkek şahit karşılığında iki kadın şahit getirilmesi, Allah’ın emri olmakla haktır ve dindendir. Bu, cahil ve geri zekâlıların sandığı gibi iki karıyı bir erkek saymak da değildir. Bu emrin ve hükmün sayısız illet, sebep ve hikmetleri bulunabilir." diyerek Öztürk'e cevap verdi.

"Dince, dolayısıyla da bizce, yerine ve adamına göre, bir kadın, bin, hatta milyonlar erkekten fazla eder. Yerine ve adamına göre de değil iki kadın iki milyon kadın bile bir erkek etmez" diyen Hüseyin Avni, Öztürk'e şu soruları yöneltti.

"Öztürk kendine şu suali sorsa iyi eder: Acaba iki Mustafa Öztürk, azgın amirlerin veya kudurmuş patronların genç ve alımlı bir karı sekreteri eder mi?"

"Başka bir sual daha: Acaba iki bin Mustafa Öztürk, piyasanın tek bir iş karısı yahut dikiş veya benzeri bir başka şey karısı eder mi? Sorsun ve cevabını bulmaya çalışsın.. Bize gelince.. Bizim bu hususta hiçbir şüphemiz yoktur; böylece biline.."

İşte o açıklamalar

Anlama ve Yorumlama Kıskacında Kur'an | Frankfurt | 2 Kasım 2018 - Mustafa Öztürk'ün konuşması
 

İşte Mahmutefendinin İzmir il vekili Hüseyin Avni'nin Öztürk'e cevabı:


Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder