mahihaber İsrail'in Uykularını Kaçıran Adam ABD'nin de Hedefinde - Mahihaber
HADİSLERDEN

İsrail'in Uykularını Kaçıran Adam ABD'nin de HedefindeABD, Hamas liderlerinden Salih El-Aruri’yle ilgili bilgi verecek veya yerini gösterecek olanlara 5 milyon dolar mükafat verme taahhüdünde bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri, İslamî Direniş Hareketi Başkan Yardımcısı Salih El-Aruri’yle ilgili bilgi verecek veya yerini gösterecek olanlara 5 milyon dolar mükafat verme taahhüdünde bulundu.

Amerika Dışişleri Bakanlığına bağlı “Terörle Mücadele” koordinatörü büyükelçi Nathan Sales, terör suçlaması nedeniyle Hamas liderlerinden bazılarının tutuklanmasına yönelik bazı adımlar atabileceklerini belirterek, İsmail Heniyye’nin bunlardan biri olduğunu söyledi.

Genelde Filistin halkına, özelde ise Hamas ve diğer direniş gruplarına karşı özel bir düşmanlığı olan, onlara karşı Siyonist ağzıyla konuşan, işgal rejiminin iddialarını tekrarlayan ABD daha önce de Hamas hareketini terör listesine almış ve özellikle bazı liderlerini listeye eklemişti.

Amerika’nın terör listesine aldığı Hamas ve diğer hareket liderleri:

Muhammed Dayf (Kassam Tugayları komutanı), Ziyad En-Nehhale (İslamî Cihad Hareketi Genel Sekreteri), Yahya Es-Sinvar (Hamas’ın Gazze lideri), Fethi Hammad (Hamas’ın önde gelen lideri), Ahmed El-Gendur (Kassam Tugayları komutanlarından), Ramazan Şallah (İslamî Cihad eski Genel Sekreteri), Ruhi Muştehi (Hamas Siyasi Birimi üyesi).

Terör listesine alma kararından sonra Amerika vatandaşı veya Amerika’da ikamet eden biri listede olanlardan biriyle ilişki kuramadığı gibi, Amerika yönetimi de o şahsın bankalardaki hesaplarına ve Amerika’daki mal varlıklarına el koyuyor.

SALİH EL-ARURİ KİMDİR?


Hamas lideri İsmail Heniyye'nin yardımcısı olan Salih El Aruri, Siyonist İsrail rejiminin faaliyetlerinden en çok korktuğu isimlerin başında yer alıyor.

Hamas'ın ikinci adamı konumundaki Salih El Aruri, 1966 yılında Ramallah yakınlarındaki Arura beldesinde doğdu. El-Halil Üniversitesi İlahiyat Bölümü'nden mezun olan Aruri, Kassam Tugayları 'nın da kurucuları arasında yer alıyor.

İzzeddin el-Kassam Tugayları 'nın Batı Şeria'daki ilk yapılanmasının kurulmasında yer alan Aruri, 1992 yılında İsrail tarafından gözaltına alınmış ve 15 yıl hapse mahkûm edilmişti.

Aruri, 2007 yılında hapisten çıktıktan 3 ay sonra tekrar tutuklanmış ve hakkında 3 yıl daha hapis kararı verilmişti. İsrail Yüksek Mahkemesi, daha sonra Aruri'nin serbest bırakılıp Filistin dışına gönderilmesi yönünde karar vermişti.

İSRAİL, SALİH EL ARURİ'DEN NEDEN KORKUYOR?
Salih El Aruri, Hamas'ın askeri kanadı konumundaki İzzeddin El Kassam Tugayları'nın kurucuları arasında yer almasının yanı sıra Siyonist İsrail Rejimi'ne yönelik gerçekleştirilen birçok operasyonda da söz sahibi konumunda yer aldı.

Hayatını Filistin direnişine ve Filisitin topraklarının özgürlüğüne adayan Aruri, özellikle Batı Şeria'da direniş adına önemli çalışmalara imza attı.

muslimport.com
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder