mahihaber Mekke'de Kabe Örtüsü Sahtekarları Yakalandı - Mahihaber
HADİSLERDEN mahihaber

Mekke'de Kabe Örtüsü Sahtekarları Yakalandı
Suudi yetkilileri, dini sembolleri temsil eden hediyelik eşyaların yetkisiz üretimi ve satışı üzerindeki baskılarını yoğunlaştırdılar. Sahte Kabe örtüsü satan işyerlerine yaptıkları baskınlarda çok sayıda mazleme ele geçirildi.

Mahihaber.com'un Suudi Gazetesinden edindiği bilgiye göre, Mekke'yi ziyaret eden milyonlarca hacı, yakınlarına ve sevdiklerine armağan etmek için kutsal beldelere ait eşyaları hatıra olarak almak istemektedir.

Bunu bilen ve çoğunluğu yabancı uyruklu kişilerin çalıştığı / çalıştırdığı işyerlerinde yaptıkları Kabe örtüsünün parçalarıymış gibi görünmelerini sağladıkları ve sim ipliklerle işlemeli Kur'ân ayetleri yazılı siyah ipek kumaş parçalarını hacılara hatıra eşya olarak satmak için üreten yerlere baskın düzenlendi.

Yetkililer son zamanlarda Kutsal Kabe dahil olmak üzere önemli dini sembolleri temsil eden hatıra eşyalarının izinsiz üretimine yöneldiğini tespit eden Mekke Belediyesi harekete geçti.Geçtiğimiz günlerde, güvenlik güçlerinin desteğiyle Mekke Belediyesi yetkilileri, Kutsal Kâbe'nin siyah ve altın örtüsünden alınmış gibi, onun parçalarına benzeyen ve ustalıkla üretilmiş işlemeli kumaş üreten bir dikiş tesisine baskın düzenledi.

Bangladeş, Hindistan ve Burma'dan gelen işçilerin, Mekke'nin El-Otaibiyah semtindeki evlerini sahte örtü ve diğer hediyelik eşyaların dikilmesi için yasadışı bir fabrikaya dönüştürdüklerini tespit eden güvenlik güçleri binaya baskın düzenledi.

Belediyenin yaptığı açıklamaya göre 18 adet dikiş makinesine, 5 adet nakış makinesine ve diğer ekipmana da büyük miktarda kumaşlara el koyuldu.

Edinilen bilgiye göre, üreticilerin yaptıkları sahte eşyaları, Kabe örtüsünün parçaları sahip olmak isteyen onları satın almaya hevesli olan hacılara satarak para kazanmaya çalışıyorlardı.

Mahihaber / Özel Haber / Mekke
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder