mahihaber 5 Bin Yargı Mensubuna Eğitim Verilecek - Mahihaber
HADİSLERDEN

5 Bin Yargı Mensubuna Eğitim Verilecek
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, 3 bini istinaf  merkezlerinde olmak üzere toplam 5 bin civarında yargı mensubunun eğitim almasını hedeflediklerini bildirdi

Gül, Ankara Bölge Adliye Mahkemesinde düzenlenen "Meslek İçi Eğitim  Programı"nda konuştu.

Türkiye genelindeki 9 ayrı istinaf merkezinde ilk derece  mahkemelerinde görev yapan hakim ve cumhuriyet savcılarına meslek içi eğitim  verileceğini belirten Gül, eğitim programının yargı camiasına hayırlı olmasını  diledi.

Toplam 926 yargı mensubunun, bu ay programı tamamlayacağını ifade eden  Gül, gelecek yıl da bu eğitimlere devam edeceklerini, 3 bini istinaf  merkezlerinde olmak üzere toplam 5 bin civarında yargı mensubunun gelecek yıl  benzer programlara dahil edilerek eğitim almasını hedeflediklerini bildirdi. 

Gül, halen güncelleme çalışmalarının devam ettiği Yargı Reform  Stratejisi'nde de bu süreci bütünlüklü olarak ele aldıklarını belirterek, "Hukuk  eğitiminin nitelik güçlendirilmesi konusunda çok geniş bir mutabakat  bulunmaktadır. Ülkemizdeki hukuk eğitimlerinde başta YÖK ve üniversiteler olmak  üzere ilgili paydaşlarla iş birliğini artırarak niteliği artırmayı temel hedef  olarak görüyoruz." dedi.

Hukuk fakültesi mezunları için öngördükleri bir devlet sınavının,  eğitimde kaliteyi teşvik edecek bir önlem olacağına işaret eden Gül, hukuk gibi  hiçbir şekilde ihmal edilemeyecek bir eğitimin kalitesinin yükseltilmesi  gerektiğini vurguladı.

Mesleğe başlamadan önce yapılacak devlet sınavını çok önemli ve  anlamlı bulduklarını dile getiren Gül, şunları ifade etti:

"Yargıda meslek öncesi eğitimle ilgili çok önemli bir karar  aşamasındayız. Kısa vadede hakim ve savcı adaylığı için yapılan yazılı yarışma  sınavında da 70 puan barajını yeniden getirmeyi planlıyoruz. Yargı reformu  stratejisiyle kamuoyuna ayrıntılarını paylaşacağımız bir dizi yenilikle yargı  mensuplarının meslek öncesi eğitim ve staj dönemlerini yeni bir anlayışla ele  almayı planlıyoruz. Hem süre hem de içerik bu planlamanın içindedir. Yani hem  meslek öncesindeki eğitim süresini uzatmayı hem de staj görülen mahkeme  çeşitliliğini artırmayı hedefliyoruz. Staj döneminin bir bölümünün istinaflarda  ve yüksek mahkemelerde yapılmasının, adaylarımızın mesleğe daha iyi  hazırlanmasına önemli katkı sunacağını düşünüyoruz."
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder