mahihaber Ahsen TV'nin Pusulası Şaştı mı ? - Mahihaber
HADİSLERDEN

Ahsen TV'nin Pusulası Şaştı mı ?
İnternette Ahsen TV adıyla röportajlar yapıp yayınlayan Bülent Yapraklıoğlu,'nun son Milli Piyango ropörtajı adeta olay oldu. Son olaylar Ahsen TV'nin din yanlısı tebliğ mi din karşıtlığı mı tartışmasını da beraberinde getirdi.

Ahsentv'nin yaptığı ve bilhassa Müslüman topluluğun negatif tepki vermesine neden olan, kırpmalı ve taraflı yayınların İslami tebliğe zarar verdiği de konuşulur oldu.

Geçtiğimiz hafta Ahsen TV adıyla röportajlar yapıp yayınlayan Bülent Yapraklıoğlu, Eminönü'de Milli Piyango Yılbaşı Özel Çekilişi karşıtı sorular sorunca iki kadından çok sert tepki gördü. Yapraklıoğlu'na tepki gösteren kadınlardan biri, tepkisini "Sen nerede abuk subuk bir iş var onları yapan bir adamsın zaten. Ben seninle muhatap olmam" ifadeleriyle gösterdi

Kadınlar, bilet satan insanların ekmekleriyle oynadıklarını söyleyerek Ahsen TV ekibine “Bu şekilde şeriat yasalarıyla burada gezip insanları örgütlemeye çalışamazsınız. Kimseye bildiri mildiri dağıtamazsın. O haram, bu haram... Haram diyorsun devlet her şeyi yapıyor” diyerek tepki gösterdiler.

Tartışmaya çevredekilerin de dahil olmasının ardından bir kadın "Doğruyu yanlışı hocadan öğrenmeyeceksin" dedi.

Ahsen TV muhabirinin milli piyangonun haram olduğunu söylemesi üzerine de, "Neyin haramı. Bir sürü rüşvet alıyorlar, usulsüzlük yapıyolar onlar haram değil buradaki garibanın bilet alması mı haram" diye tepki gösteren kadın "Allah'ın adını ağzına alma" dedi.

İlahiyatçılar AhsenTV'nin bu tür ropörtajlarının çığırından çıkarak insanları İslama öfke duymasına neden olduğunu ifade etti.

İşte sosyal medyadan da yayınlanan bir tepki yazısı

"Ahsen TV muhabiri, Nimet Abla önünde bir ropörtaj yapmış. Video kesilerek bir bayanın "Kadınım ben kadın" diye höykürdüğü kısım yayına verilmiş. Haliyle kadının bu saldırgan tavrı tepki topladı. Kadının bu yaptığını savunacak değilim. Ben meselenin başka bir tarafına dikkat çekmek istiyorum.

Söz konusu ropörtajı ve provakatif yayınları eleştiren bugün okuduğum bir yazıda kayda değer bir cümle vardı: "Eline kamerayı, mikrofonu alan geçiş üstünlüğüm var sanıyor." Ne kadar doğru bir tespit. Ahsen TV'de ropörtajları ile tanıdığımız söz konuşu şahsın zaman zaman insanları provake eden yayınları ve ne yazık ki şahs-ı mezbur, bu kışkırtıcı ropörtajları tebliğ ve emr-i bil-maruf adına yapıyor. İnsanları çileden çıkarıyor, kendisi de sinirleri alınmış bir halde sadece sırıtıyor. Son derece hikmetten uzak ve irite edici bir tebliğ tarzı bu. İnsanların kalbini kazanmaktan ziyade dinden, imandan soğutuyor.

Ropörtaj yapacağım diye insanları rencide ve afişe etmenin, hatta günah işleyen birinin günahını yüzüne vurup provake ederek ağzından küfür sayılacak sözler çıkmasına yol açmanın ne tebliğle, ne de hikmetle bağdaşır bir yanı var. Bu gibi şahısların derdi gerçekten tebliğ yapmak, insanları doğruya yönlendirmek, yanlıştan vazgeçirmekse bunun yöntemi bellidir:

"Rabbinin yoluna hikmetle, güzel öğütle çağır ve onlarla en güzel şekilde mücadele et. Senin Rabbin yolundan sapanı da gayet iyi bilir, hidayeti bulanı da." (en-Nahl, 125)

Ruhu şad olsun, milli şairimiz Akif de şöyle diyor:

Allah'a dayan sa'ye sarıl, hikmete râm ol
Yol varsa budur, bilmiyorum başka çıkar yol!

Osman Güman 25 12 2018"
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder