mahihaber Avrupa'da Sokaklar Yanıyor. Avrupa Baharı Yaşanıyor - Mahihaber
HADİSLERDEN

Avrupa'da Sokaklar Yanıyor. Avrupa Baharı Yaşanıyor
Fransa ve Belçika'nın ardından Hollanda'da Sarı Yelekliler protestoları başladı. Fransa'daki gösterilere destek olmak isteyen binlerce kişi Lahey'de destek gösterileri düzenledi.

Fransa'da akaryakıt protestoru gerçekleştiren ve Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un istifasını isteyen 'Sarı Yelekliler' ile polis arasında çatışmalar devam ediyor

Gösterilerde, şu ana kadar Paris'in ünlü caddelerindeki birçok iş yeri zarar gördü, ülke genelinde çok sayıda akaryakıt deposunun giriş ve çıkışları tutuldu.

Ülke genelindeki protestolarda çıkan olaylarda 2 kişi hayatını kaybetmiş, 141'i güvenlik görevlisi 780 kişi yaralanmış, 794 kişi gözaltına alınmış ve 9 kişi hapis cezasına çarptırılmıştı.

Fransa ve Belçika'da sokakları yakıp yıkan göstericiler bu sefer de Hollanda'yı hedef aldı.
Öte yandan, Fransa ve Belçika'nın ardından "sarı yelekler" protestosu Hollanda'ya da sıçrarken Facebook üzerinde açılan bir sayfada, Lahey'de on binlerce sarı yeleklinin katılımıyla bir protesto çağrısı yapıldı.

Binlerce kişi eyleme destek verirken Hollandalılar yüksek akaryakıt fiyatlarından düşük emekli maaşlarına kadar, hükümetin uygulamalarından duydukları rahatsızlıkları dile getiriyor. Avrupa'nın üç büyük ülkesinde yaşanan bu olaylar Avrupa baharı olarak adlandırılıyor.


Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder