mahihaber Birleşik Bağımsız Kilise Kuruldu - Mahihaber
HADİSLERDEN

Birleşik Bağımsız Kilise Kuruldu
Ukrayna'da, yeni birleşik bağımsız Ortodoks Kilisesi kuruldu.

Başkent Kiev'deki Azize Sofya Katedrali'nde, Kiev Patrikhanesi'ne bağlı Ortodoks Kilisesi, Ukrayna Bağımsız Ortodoks Kilisesi ve Moskova Patrikhanesi'ne bağlı Ortodoks Kilisesi'nden temsilcilerin katılımıyla Birleşik Kilise Konseyi toplantısı yapıldı.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, toplantının ardından yaptığı açıklamada, Ukrayna'da bağımsız Ortodoks Kilisesi'nin kurulduğunu ilan etti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroshenko, Kiev Patrikhanesi valisi Büyükşehir Başpiskoposu Epiphany'ın (Sergey Dumenko) kilisenin başpiskoposu olduğunu açıkladı.

Bağımsız bir Ukrayna Kilisesi'nin kurulması, Rusya'nın Mart 2014'te Kırım'ın ilhak edilmesinden bu yana Kiev ile Moskova arasındaki gerilimin bir parçası oldu

Moskova Patrikhanesi'nin dış ilişkilerden sorumlu yetkilisi Nikolay Balaşov, Kiev'de alınan yeni kilise kararına tepki gösterdi. Kararı Ortodoksluk kurallarının ihlali olarak nitelendiren Balaşov, toplantının dini açıdan yetkili olmayan kişiler ve devlet başkanının katılımıyla yapılmasından dolayı kurallara uygun olmadığını söyledi.

Rusya Ortodoks Kilisesi'nin üç yüz yıldan fazla vesayeti sonrasında bağımsız bir Ukrayna Kilisesi kurulması Ekim ayında Ekümenik İstanbul Patrikliği tarafından yetkilendirildi.

DIŞ HABERLER / MAHİHABER


Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder