mahihaber Diyanet, 12 Bin Yabancı Öğrenci Okutuyor - Mahihaber
HADİSLERDEN

Diyanet, 12 Bin Yabancı Öğrenci OkutuyorDiyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Kur'an kurslarımızda 12 bin 362 misafir öğrenci öğrenim görüyor”

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Kadın Aile ve Gençlik Merkezi (KAGEM) Sosyal Destek ve Eğitim Merkezi’nde Türkçe eğitimi gören göçmen öğrencilerle 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü dolayısıyla makamında bir araya geldi.

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde TDV'nin desteğiyle muhacir öğrencilere verdiği eğitim desteğini anlatan Başkan Erbaş, “Sadece Kur'an kurslarımızda 12 bin 362 misafir öğrenci öğrenim görmektedir. Bu öğrencilerimizden 817 tanesi şu anda hafızlık yapıyor” şeklinde konuştu.

Başkanlık bünyesinde Göç ve manevi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı uhdesinde göçmenlere yönelik çalışmalar yürüttüklerini belirten Başkan Erbaş, göçmenlerin dinî yayın ihtiyacını karşılamak amacıyla Kur'an-ı Kerim, Elif-Bâ ve dinî içerikli yayınlar başta Arapça olmak üzere diğer yabancı dillerde ilgililere ulaştırıldığını kaydetti.

Başkan Erbaş, Diyanet Tv’nin göçmenleri konu edinen çalışmaları olduğunu ifade ederek, “Göçmenlerle ilgili 52 bölümlük “Muhacir” isimli bir program yaptık. Bu programda Suriyeli göçmenlerin hikayeleri anlatılıyor. 5 bölüm de “GöçErken” belgeseli seyirciyle buluştu” dedi.

TDV işbirliğiyle göçmenlere yönelik çeşitli yardım kampanyaları düzenlediklerini dile getiren Başkan Erbaş, “Diyanet İşleri Başkanlığı olarak göçmenlere yönelik yürütülen çalışmalarda Suriyelilerin yanı sıra Bayırbucak Türkmenleri, Doğu Türkistanlılar, Sudan, Orta Afrika Cumhuriyeti, Eritre ve Arakanlı kardeşlerimiz gibi ve son olarak Yemen için bir kampanya düzenledik. Başkanlığımızın göçmenler konusunda attığı en önemli adımlardan birisi de, birlikte yaşama ve yardımlaşma şuurunun diri tutulmasını sağlayarak toplumsal bütünleşmeye vesile olmasıdır. Bununla ilgili hutbe, vaaz, önemli gün ve geceler, Ramazan gibi tüm vesilelerle farklı yönleri ve tüm boyutlarıyla göçmenlere, muhacir kardeşlerimize yönelik yapacağımız faaliyetleri, hizmetleri yürütmeye çalışıyoruz”

Kabulde Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı ile Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak’ın yanı sıra Ürdün, Fas, Somali, Sudan, Filistin, Tacikistan, Afganistan, Cezayir, Irak, İran, Mısır, Arnavutluk, Yemen, Suriye ve Cibuti'den gelen ve Türkiye'de lise, lisans ve lisansüstü eğitim gören öğrenciler yer aldı.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder