mahihaber Diyanet 'Youtuberlar Hesap Verecek, Retweet Kul Hakkıdır' - Mahihaber
HADİSLERDEN

Diyanet 'Youtuberlar Hesap Verecek, Retweet Kul Hakkıdır'
Diyanet İşleri Başkanlığının yayınları arasında yer alan kitaptaki bazı sözler alay konusu oldu.

Diyanet'in dağıttığı "Peygamber ve Gençlik" kitabında 'YouTuber'lar hesap günü tespit edilecektir" ve "paylaşımları beğenmek ve retweet etmek kul hakkı ihlalidir" ifadeleri yer aldı.İfadelerin ardından yazarın "Hiçbir şahsa karşı düşmanlık ve fenalık düşünme" şeklindeki tavsiyesi de "bu ne perhiz" dedirtti.

Diyanet İşleri Uzmanı Mustafa Soykök'ün yazdığı makalede ayrıca insanın ölümünün ardından sosyal medya hesaplarının da hesabı verileceği iddia edildi.

Cumhuriyet'ten Ozan Çepni'nin haberine göre, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın gençlere her etkinlikte 'ücretsiz' dağıttığı "Peygamber ve Gençlik" kitabında sosyal medya "günahlarına" geniş yer ayrılırken, video paylaşım platformu olan "YouTube'da ünlü olan isimler için de uyarılar yer aldı.

Kitapta, "Kameralar bir ömür boyu kayıtta kalacak, en başarılı 'YouTuber'lar hesap günü tespit edilecektir" ifadeleri yer aldı."Peygamber ve Gençlik" kitabında gençlerin sosyal medya alışkanlığı yorumlanarak, "Güç, servet ve şehvet tutkusunun yanında beğenilme arzusu, elindekinden daha fazlasına sahip olma tutkusu, takipçilerinin çokluğu ile övünme isteği (tekâsür) özellikle sosyal medya alanında gün yüzüne çıkardığımız zaaf noktalarımızdır" denildi.

Kitapta, "Kameralar bir ömür boyu kayıtta kalacak, en başarılı 'YouTuber'lar hesap günü tespit edilecektir" ifadeleri yer aldı.

Gençlerin kendisinin ve ailesinin mahremini açığa çıkarmasının doğru olmadığı belirtilen kitapta video paylaşım sitesi olan YouTube'da içerik üreten isimlere verilen 'YouTuber'lara da değinildi.

Ayrıca, "İzni olmadığı halde bir başkasına ait herhangi bir fotoğraf ya da bilgiyi sosyal medya hesaplarında paylaşmak, bu şekildeki paylaşımları beğenmek ve retweet etmek kul hakkı ihlalidir" denildi.

Kitabın sonunda ise yazarın milyonlarca sosyal medya paylaşımcısını retweet denilen başkasına ait haber ve konuları, düşünceleri, resimleri paylaşımının kul hakkı olduğunu söylemesi,  binlerce youtuber'ı düşman, azılı günahkar olarak belirtmesinin ardından sözde tavsiye niteliğindeki " Hiçbir şahsa karşı düşmanlık ve fenalık düşünme. Hırs ve düşmanlık duyguları insanı daima perişan eder. Huzursuz olursun. Akıllı olan kimse bu duyguları uzatmaz. " sözleri de bu ne perhiz bu ne lahana turşusu dedirtti.


Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder