mahihaber Erbaş'ın Diyanettv Yayın İlkeleri Şaşırttı - Mahihaber
HADİSLERDEN

Erbaş'ın Diyanettv Yayın İlkeleri Şaşırttı


Önceki akşam, Diyanet TV Tanıtım Gecesi düzenlendi

Diyanet TV’nin yayın hayatına müstakil bir kanal olarak devam etmesi vesilesiyle Türkiye Diyanet Vakfı Konferans Salonu’nda bir tanıtım gecesi düzenlendi.

Programa, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Binali Yıldırım ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Diyanet TV’nin, yeni süreçle Başkanlığın bu faaliyetlerine yeni bir ivme kazandıracağını, mekân ve sınır gözetmeksizin İslam’ın güzelliklerini insanlığa ulaştıracağını kaydetti.

Menfaat sağlamak için dini kavramları kullanarak istismar eden, din üzerinden kendini, yanlış düşünce ve davranışlarını meşrulaştırmaya çalışan kişi ve gruplara karşı medya organlarını ve vatandaşları dikkatli olmaya davet eden Başkan Erbaş, “Biz Diyanet İşleri Başkanlığı olarak, doğru dini bilgi ile İslam’ın en doğru şekilde anlatılması ve istismarın önüne geçilmesi hususunda Diyanet TV’miz ve diğer bütün imkânlarımızla çalışacağız. Aynı zamanda bu hususta isteyen kişilere ve kurumlara her türlü desteği vermeye de hazırız” diye konuştu.Diyanet TV’nin yayınları ile toplumu din konusunda aydınlatma ve yaygın din eğitimi faaliyetlerine katkı sağlamayı hedeflediklerini ifade eden Başkan Erbaş, Diyanet TV’nin yayın ilkeleriyle ilgili olarak şunları söyledi;

“Hikmetli bir gönül dili ile dinimizin hakikatlerini ülkemizde ve dünyada isteyen herkese ulaştırmak istiyoruz. Mezhep, meşrep, siyasi görüş ve düşünüşlerin, günü birlik tartışma ve gerilimlerin ötesinde, reklam ve propaganda dilinden uzak, kuşatıcı ve kucaklayıcı eksende yayın yapmayı önemsiyoruz."dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Ali Erbaş'ın gerek tanıtım gecesinde, gerekse sosyal medyadan paylaşılan yayın ilkelerinde sözü edilen bir cümlesi cardı ki, bu dini camiayı rahatsız etti.

Erbaş, konuşmasında  " Mezhep, meşrep, siyasi görüş ve düşünüşlerin, günü birlik tartışma ve gerilimlerin ötesinde, reklam ve propaganda dilinden uzak, kuşatıcı ve kucaklayıcı eksende yayın yapmayı önemsiyoruz."dedi.

Bu sözler üzerine sorulan soru şu oldu. "Mezhepler nasıl ötelenecek ? ".Mezhep ötesinde nasıl bir yayın yapılacak."

Konu hakkında bir din görevlisinini "Mezhepler Ötesi Bir dili Hatta siyasi görüş Ötesi Bir dili nasıl kullanılacak, gerçekten çok merak ediyorum" sözleri yankı buldu

Belki de ifade edilen cümle yanlış anlaşılmış olabilir. Bunun için de daha önceki yanlış anlaşılmalara verilen bir cevaplar gibi, Diyanet İşleri Başkanlığı bir açıklama yapar herhalde..

mahihaber.com
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder