mahihaber Hindistan'da Rahiplerin Saltanatını Bitiyor - Mahihaber
HADİSLERDEN

Hindistan'da Rahiplerin Saltanatını Bitiyor
Yüzyıllar boyunca, Hindistan'ın doğu kıyısındaki şehirdeki Jagannath Tapınağı'ndaki rahipler tapınağın ritüelleri üzerinde yaptıkları denetimden uzak tüm faaliyetlerinin kontrolsüz bir şekilde yaptılar.

Ancak Temmuz ayında, Hindistan Yüksek Mahkemesi, 2.000'den fazla rahib topluluğunun kalıtsal haklarının sona ermesini ve neredeyse tamamen bağışlara dayanan geçim kaynaklarının denetlenmesini istedi.

Hinduizm, Budizm ve Jainizm'e saygı duyulan bir tanrı olan Jagannath'a 12. yüzyıldan kalma türbe, her yıl binlerce hacı çekiyor.

Rahipler bazen tapınağın direğine bayrak bağlamak, duvarları yüksek tanrı heykellerine boya uygulamak, dini geçit törenlerinde ve diğer görevlerde enstrüman çalmak gibi gereksiz görevlerle suçlanıyor.

Yargıtay’ın, yerel bir yargıç tarafından öne sürülen önerisi, nimet vermenin karşılığı olarak para için hacıları taciz ettiği iddia edilen rahipleri dizginlemeyi amaçlamaktadır.

32 yaşındaki tapınak rahibi Kadhadhar Pujapanda. “Eğer mahkeme ve hükümet tek gelir kaynağımızı ellerinden alırsa, geriye hiçbir şey kalmayacak. Bizim için yolun sonu olacak ”dedi.

Rahiplerin haklarının kaldırılmasını öneren yerel yargıç, 1980'lerin sonlarındaki yasaların ardından rahiplerin kalıtsal haklarını devraldıktan sonra Andhra Pradesh'teki Tirupati tapınağında kurulan rahiplerin atandığı yeni bir sistem önerdi.

Pujapanda ve diğer rahipler, aynı sistem Jagannath'a gelirse işlerinin kaybolacağından endişe ediyorlar.

“Kendimizi tanrının yaşayan akrabaları olarak görüyoruz” dedi. “Atalarım 13. yüzyılda Kral Anangabhima Deva'ya hizmet etti. Geçim kaynağımız kesilirse nereye gideceğiz? ”

Mahkemenin dini meselelerdeki müdahalesi aynı şekilde tapınak ziyaretçileri ve rahipleri de etkiledi.

mahihaber / DIŞ HABERLERGoogle Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder