mahihaber 'Kadın din görevlileri erkeklere vaaz veriyor' İftiraları Çökertildi - Mahihaber
HADİSLERDEN

'Kadın din görevlileri erkeklere vaaz veriyor' İftiraları Çökertildi
Diyanet İşleri Başkanlığı’na ve Başkan Prof. Dr. Ali Erbaş’a yönelik yıpratma kampanyasında “Kadın din görevlileri erkeklere vaaz veriyor” iftiraları belgeleriyle yalanlandı.

Gezi olayları, 17-25 Aralık operasyonları ve 15 Temmuz hain darbe girişimiyle Türkiye’yi ele geçirmeye çalışan karanlık odaklar şimdi de hedefine Diyanet İşleri Başkanlığı’nı ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ı oturttu.

Son yıllarda yaptığı çalışmalarla ve vakıf üzerinden yaptığı yardımlarla İslam dünyasında etkin rol üstlenen Diyanet İşleri Başkanlığı’na karşı yıpratma kampanyaları sürdürülmeye başlandı. Bu kampanyanın son halkası ise “Kadın din görevlileri erkeklere vaaz veriyor” iftirası oldu. Kadınların vaaz ettiğine ilişkin 3 farklı iftira belgeleriyle yalanlandı.

Fatih Müftülüğü tarafından düzenlenen ‘Aile Okulu’ programına müftülükte görev yapan hem erkek hem kadın personel katılmış, fotoğraflar kadın din görevlileri erkeklere vaaz veriyor şeklinde servis edilmişti.

HDP’Lİ HÜDA KAYA’YDI!

Odatv’de yer alan “Seçimlere 5 kala İslamcı Camiada Kriz” başlıkla haberde HDP’li Hüda Kaya Diyanet’te görev yapan kadın din görevlisi olarak gösterildi. Haberde kadın din görevlilerinin erkeklere vaaz verdiği iddiası ortaya atılırken fotoğraflar arasında Hüda Kaya’nın konuşma yaptığı bir fotoğraf da yer aldı. Oysa kadın din görevlisi olarak gösterilen Hüda Kaya, 2016’da çekilen fotoğrafta KHK kapsamında kapatılan DİAYDER isimli derneğin İstanbul’daki merkezinde bir konuşma yaparken görülüyor.

‘AİLE OKULU’ PROGRAMI ÇIKTI

Diyanet’e yönelik üçüncü iftira ise İstanbul Fatih’te, erkek personele kadın görevlinin vaaz verdiğine yönelik bir başka iftira. 8 Aralık 2018 tarihinde gerçekleştirilen program Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından organize edilen “Sağlıklı Birey, Mutlu Aile, Huzurlu Toplum Projesi” kapsamında düzenlenen “Aile Okulu” eğitim programı. Programa Fatih Müftülüğü’nde görev yapan hem erkek hem kadın personel katıldı. Programda personelin yanı sıra aileler de hazır bulundu.

FOTOĞRAF 7 YIL ÖNCEDEN

Diğer taraftan başka bir haber sitesine servis edilen haberlerde de, bayan il müftü yardımcılarının erkeklere vaaz ettiği ileri sürüldü. Ancak yapılan araştırmada, vaaz eden il müftü yardımcısı olarak medyaya servis edilen fotoğrafın aslında 2011 yılına ait olduğu ortaya çıktı. 2011 yılında Tekirdağ Müftülüğü’nün din görevlilerine yönelik Aile Bürosu ile ilgili slayt eşliğinde yapılan tanıtım seminerinde çekilen fotoğraf çarpıtılarak “Kadın il müftü yardımcısı erkeklere vaaz ediyor” şeklinde medyaya servis edildi. Fotoğrafa bakıldığında “projeksiyon cihazı da” yalanı ortaya koydu.

İstanbul Ataşehir Müftülüğü Vaizi Gülsüm Soydan, kendi fotoğrafının kullanılarak sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde dolaşan yalan ve maksatlı haber ve paylaşımlarla ilgili açıklamada bulundu.

Vaiz Gülsüm Soydan'ın açıklaması şöyle;

"Kadın Müftü Yardımcısı, erkek cemaate camide vaaz veriyor." başlığıyla ve benim fotoğrafım kullanılarak verilen haber gerçeği yansıtmamaktadır. 2011 yılında Tekirdağ Müftülüğünde Vaiz iken, aylık personel toplantısında din görevlilerimize, koordinatörlüğünü yürütmüş olduğum Aile Bürosunun tanıtım seminerini vermiştim. Mekan sıkıntısından dolayı personel toplantılarımız, sabah saatlerinde camide yapılmaktaydı. Fotoğrafa dikkatli bakıldığında, bilgisayar ve slayt eşliğinde sunum yaptığım görülecektir.

Çirkin haberlerin ve yorumların tek sebebi, bazı yapıların, devletimizin ve Diyanet İşleri Başkanlığımızın itibarını zedelemek suretiyle kendilerine alan açarak milletimizi din istismarına elverişli hale getirme teşebbüsleridir.

Hiçbir bilgilerinin olmadığı konuda ahkam kesen, İslam ahlakıyla zayıf bir bağı dahi olmayan bu kişilere sahih dini bilgiyi ulaştırmak da yine bizim vazifemizdir."

Yeni Şafak / Ajanslar
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder