mahihaber Kilise Tepki Gösterince Nusretli Resim Sahiplerine Gözaltı - Mahihaber
HADİSLERDEN

Kilise Tepki Gösterince Nusretli Resim Sahiplerine GözaltıÜrdün'de İsa aleyhisselam'ın son akşam yemeğini tasvir eden tablo üzerinde "Tuz saçan Kebapçı" eylemleriyle ünlü Türk  lokantacı Nusret'li değişiklik yapan iki  gazeteci gözaltına alındı

Al Wakeel News, sosyal medyada yaygın tartışmalara yol açan "Son Akşam Yemeği" nin rötuşlu versiyonunu yayınladı.

Ürdün kiliselerinin tepkisi üzerine , Ürdün'de Al Wakeel News web sitesini yöneten Muhammed el-Wakeel, tuzlayarak et satışıyla ünlenen Nusret Gökçe adlı Türk vatandaşının resmini Hazreti  İsa aleyhisselman'ın 'nın 'Son Akşam Yemeği'ni tasvir eden tabloya rötüşleyince tepkilere sebep oldu.

Kudüs Latin Patrikhanesi'nin okullarının öncülük ettiği tepkiler sonrasında Ürdün makamları yayınevi sahibini ve bir baş editörü tutukladı.  Mahkeme altı aydan iki üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırmalarını talep etti.

IFJ, Ürdün Basın Derneği (JPA) sendikası gazetecilerin derhal serbest bırakılmasını ve etik gazeteciliği desteklemek için protesto eylemlerine geçileceğini açıklayınca adli bir kaynak, olası hapis cezalarına maruz kalan iki gazetecinin kefaletle serbest bırakıldığını söyledi.

Muhammed el-Wakeel ce Stajyer editör Ghadir Rbehat altı aydan üç yıla kadar hapis cezasını gerektiren mezhep çatışmasını kışkırtmakla suçlanıyorlar.

Son Akşam Yemeği İsa'nın son yemeğini, çarmıha gerilmeden önce öğrencileriyle birlikte tasvir ediyor.

Rötuşlu versiyonda, Abu Dhabi ve Dubai de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki restoranlara sahip Türk kasap ve şef Nusret Gökçe, ticari tuz serpintisini İsa'nın önünde bir et tabağı üzerinde yapıyor.

Öğrencilerinden biri de İsa'nın bacağına dövmeli yüzüne sahip.

Hıristiyanlar, Ürdün'ün 9,7 milyonluk nüfusunun yaklaşık yüzde 6'sını oluşturuyor.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder