mahihaber Kuran Kursu Öğrencilerine Kanser Eğitimi Verilecek - Mahihaber
HADİSLERDEN

Kuran Kursu Öğrencilerine Kanser Eğitimi Verilecek
İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ve İzmir Müftülüğü arasında imzalanan protokolle Kur'an Kursu öğrencilerine kanser eğitimi verilecek.

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Konak Ana Hizmet Binasında düzenlenen protokol imza töreninde İl Müftülüğüne bağlı Aile ve Dini Rehberlik Birimlerinin bulunduğu 28 ilçede, 13.12.2018 tarihinden itibaren din görevlilerine ve Kur’an Kursu öğrencilerine “Kanser, Kanserden Korunma ve Kanser Tarama Faaliyetleri” kapsamında eğitim verileceği belirtildi.

“Olmaya Devlet Cihanda Bir Nefes Sıhhat Gibi Projesi” Protokol İmza Törenine İzmir İl Müftüsü Recep Şükrü Balkan, İzmir İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Bediha Salnur, , İl Müftü Yardımcısı Suzan Yıldırım, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Hakan Bayrakcı ve Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Neşe Zeren Nohutçu katıldı.

“20 bin kişiye eğitim verilecek…”

Protokol imza töreninde konuşan İl Müftüsü Recep Şükrü Balkan "Olmaya Devlet Cihanda Bir Nefes Sıhhat Gibi Projesi" çerçevesinde kentteki Kur'an Kursu öğrencilerine kanser hastalıkları hakkında eğitim verileceğini söyledi. Kentteki kurslara devam eden 14 bini öğrenci olmak üzere yaklaşık 20 bin kişiye eğitim verileceğini aktaran İl Müftüsü Balkan, "Bir insanı kurtarmak tüm insanlığı kurtarmaya eş değerdir. Bu vesileyle birçok kişinin erken teşhis ile hayata tutunmasına vesile olacağız." dedi. 13.12.2018 tarihinde Aliağa ve Foça ilçelerinde başlayacak projenin 6 ay süreceğini, ihtiyaca göre sürenin uzatılabileceğini sözlerine ekledi.

"Kanserde erken tanı çok önemli"

İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Bediha Salnur’da kanserin dünyanın en önemli sağlık sorunlarından biri olduğunu, hastalığı önlemede erken tanının önemine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Bazı hastalarımız erken tanı sayesinde tedavilerini olup, yaşamlarına kaldıkları yerden devam ediyor. Biz her fırsatta insanlarımıza kanser türleri hakkında bilgilendirmeler yapıyoruz. Ardından da Aile Sağlığı Merkezleri ile Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri'nde ücretsiz olarak yapılan tarama testlerini yaptırmalarını istiyoruz. İl Müftülüğümüzle imzaladığımız protokol kapsamında sağlık personellerimiz Kur'an Kurslarına gidip, hem din görevlilerine hem de Kur’an Kursu öğrencilerine kanser konusunda eğitim verecek. Bu sayede kanserin erken fark edildiğinde önlenebilir bir hastalık olduğunu ve taramanın önemini aktarmış olacağız.”

“Tarama yapılan 370 hastaya kanser tanısı kondu…”

2014 yılından bu yana İzmir genelinde 100 bin kadına meme kanseri taraması, 280 bin kadına rahim ağzı kanseri taraması, 375 bin hastaya ise kalın bağırsak kanseri taraması yapıldığını ifade eden İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Salnur, 41 bin kişinin testlerinin şüpheli bulunarak ikinci basamak sağlık kuruluşlarına yönlendirildiğini, 370 hastaya ise kanser tanısı konduğunu aktardı.

Konuşmaların ardından "Olmaya Cihanda Bir Nefes Sıhhat Gibi Projesi" protokolü imzalandı.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder