mahihaber Mahmud Abbas'ın Keyfi Kararları Hamas'ı Çıldırttı - Mahihaber
HADİSLERDEN

Mahmud Abbas'ın Keyfi Kararları Hamas'ı Çıldırttıİslami Direniş Hareketi (Hamas), Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın Filistin Parlamentosu’nu feshetme kararını şiddetle reddettiğini açıkladı.

Hamas Hareketi, dün akşam (22 Aralık Cumartesi) konuyla ilgili yayınladığı bildiride, ulusal uzlaşı çerçevesinde aynı anda yapılacak başkanlık, parlamento ve Ulusal Konsey seçimlerine girmeye hazır olduğunu ifade etti.

Abbas’ın keyfi kararlarını yürürlüğe koymak amacıyla kurduğu sözde Anayasa Mahkemesi’nin kararının anayasal ve hukuki değeri olmadığını belirten Hamas, kararın pratikte hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini söyledi.

Hamas, parlamentonun feshedilemeyeceğine dikkat çekerek, Anayasa Mahkemesi’nin geçersiz olduğunu ve dolayısıyla kararının da geçersiz olduğunu bildirdi.

Bildiride, “Abbas, Hamas Hareketi Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye’nin ve Filistinli grupların milli birlik çağrılarına kulak vermek yerine Filistin siyasi sistemini yıkacak politikalarını hayata geçiriyor” ifadesine yer verildi.

Hamas Hareketi, Filistinli grupları Abbas’ın Filistin Parlamentosu’na yönelik anayasaya aykırı ve sorumsuz uygulamalarını durdurmak için çaba sarfetmeye davet etti.

Abbas, Filistin Parlamentosu’nu Feshetti

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, anayasaya aykırı bir karar alarak ve yapılan tüm uyarılara kulak tıkayarak Filistin Parlamentosu’nu feshetti.

Abbas, dün akşam (22 Aralık Cumartesi) Filistin Kurtuluş Örgütü Yürütme Kurulu toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, Anayasa Mahkemesi’nin parlamentonun feshine ve 6 ay içinde seçimlerin yapılmasına karar verdiğini belirterek, karara uyacağını söyledi.

“İlk adım olarak derhal bunu uygulamamız gerekiyor” diyen Abbas, Hamas’ın geri adım atmaması halinde daha önce belirledikleri kararları uygulamaya geçeceklerini ifade etti.

Filistin Enformasyon Merkezi
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder