mahihaber O Müdüre Söyleyin Gitsin Evinde Otursun - Mahihaber
HADİSLERDEN

O Müdüre Söyleyin Gitsin Evinde Otursun
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk,"Eğer bir müdür odasında günde yarım saatten fazla oturuyorsa zaten gitsin evde otursun" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Küçükçekmece Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezinde düzenlenen 2023 Eğitim  Vizyonu Paylaşım Toplantısı'nda İstanbul'da görev yapan okul müdürleriyle  bir araya geldi.

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre,  Selçuk, liderin strateji kurup yepyeni bir paradigma yaratıp çığır  açtığını, yöneticinin ise yeni durumlara ilişkin taktik geliştirip kurumu  yenilediğini anlattı.

İdarecinin ise operasyon düzeyinde gelen evrak, giden evrak takibi  yaptığını belirterek, "Muhakkak kendimizi dönüştürmeniz lazım. Biz okul lideri  olmak istiyoruz. İdareci kategorisindeyseniz, okulunuz sizden önce ve sizden  sonra çok büyük bir değişiklik yaşamaz. Siz olmasaydınız o okulda başka biri  yönetici olsa ne değişirdi? Ne kaybederdi o okul, çocuklar nasıl bir zarar  görürdü, veliler nasıl bir sıkıntıya girerdi? Bunun yanıtını bulmak  zorundasınız." ifadelerini kullandı.

"Siz oradaysanız, siz orada olduğunuz için yüksek bir beklenti  oluşmalı." diyen Selçuk, şöyle devam etti:  "Siz orada olduğunuz için 'evet bu iş olur' denilmeli. Heyecan  yaratmalısınız. Dünyaya meydan okunan yerdir okul. Sizler yaptığınız işi  sıradanlaştırırsanız yapamazsınız ama sıradanlaştırmayıp ben bu okulu çok özel  kılacağım diye uğraşırsanız zaten potansiyeliniz var. Ankara’da bir okul var,  müdürü değişti bu öğretmenlere bir kan geldi, can geldi 'nasıl oldu bu?' diyorum,  'müdür hiç oturmuyor ki' diyorlar. 'Sürekli koşturuyor, sürekli kendi çalışıyor.  O çalışınca biz de utanıyoruz, biz de çalışıyoruz' diyorlar. Eğer bir müdür  odasında günde yarım saatten fazla oturuyorsa zaten gitsin evde otursun.

Sevgili  arkadaşlar, muhakkak surette öğretmen odasının havasını soluyalım, öğretmenlerin  kollarına girmek onlarla sohbet etmek, cenazesiyle ilgilenmek, düğününü,  bayramını, çoluk çocuğunun hastalığını sormak, konu komşuyla ilgilenmek,  mahalleyi dolaşmak bütün bunların hepsi yöneticilik liderliktir, diğeri ise  idarecilik."

Eğitimin hiçbir zaman bitmeyeceğini vurgulayan Bakan Selçuk,  "Öğretmene hiçbir hizmet içi eğitim vermezsek, onların hoşuna giden, istek  duydukları, mutlu oldukları, 'keşke ben de katılsam' dedikleri eğitimler  düzenlemezsek, onları belgelendirmezsek, lisansüstüne yöneltmezsek, o zaman  öğretmeni nasıl motive edeceğiz? Öğretmen motive olmalı, kendini yetiştirmeli,  sürekli kendini geliştirmeli." diye konuştu.

 "Peki kendimizi nasıl yetiştireceğiz? O imkanlar bizden, hizmet bizim  işimiz. YÖK’le, üniversitelerle, özel sektörle, uluslararası kuruluşlarla sürekli  görüşüyoruz, çok ciddi bir altyapı hazırladık." diyen Selçuk, çok yakında tüm  bunları sırasıyla kamuoyu ile paylaşacaklarını bildirdi.

"Gayemiz birlikte daha kaliteli bir eğitime yolculuk"

"Kimse birini dışlayıp da öteki yapmasın lütfen, bunu yaptığınız anda  çocuklara hıyanet edersiniz." diyen Ziya Selçuk, konuşmasını şöyle tamamladı: "Eğer bir yönetici başarısız olsun diye uğraşıyorsanız aslında  çocuklar başarısız olsun diye uğraşıyorsunuzdur. Biz aynı gemideyiz. Hücre, doku,  organ, vücut, biz aynı vücuduz, biz aynı hücreyiz, aynı dokuyuz, aynı organız. O  yüzden başaracaksak birlikte başaracağız. Çünkü böyle bir değişim, sadece sizin  hızınıza bağlı, sadece sizin niyetinize bağlı, sadece sizin yol arkadaşlığınıza  bağlı. Eğer siz bu değişimi omuzlarsanız, sizler bu değişimde beraberce  yürümemize izin verirseniz, o zaman biz bir şey yapabiliriz. Önümüzdeki süreçte  değiştirmek değil, geliştirmek üzerine bir yaklaşım sergileyeceğiz. Yine sizlerle  birlikte daha kaliteli işler yapmaya yöneleceğiz. Tüm müdürler değişecekmiş ve  sair dedikoduları boş verin. Gayemiz birlikte daha kaliteli bir eğitime  yolculuk."
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder