mahihaber Oturduğun Yerde Mutlu Olamazsın - Mahihaber
HADİSLERDEN

Oturduğun Yerde Mutlu OlamazsınAyağa kalk. Harekete geç. Bencilliği terk et. Sadece kendini düşünme. Herkesin iyiliği için çalış. Mutlu olmak istiyorsan şunu unutma ki senin mutluluğun başkalarının mutluluğuna bağlıdır. Hayatta tek başına mutlu olmak diye bir şey yok. 

Mutlu olmak istiyorsan eğer mutlu etmeye çalış bir başkasını. Kalk ayağa ve bir iyilik yap. İnfakta bulun. Yetimi sevindir. Yoksulun ihtiyacını karşıla. Bir yaraya merhem ol. Komşuna gülümse. Güler yüzlü ol. Tanı ya da tanıma karşılaştığın insanlarla selamlaş. Tebessümünü esirgeme hiç kimseden.

Huzur ve güven ver insanlara. Başkalarının huzuru seni de huzurlu kılacak. Güven verdikçe güvende olacaksın. Tebessümün tebessümle karşılık bulacak. Sen güzelleştikçe etrafın da güzelleşecek. Güzellik dağıtırsan güzellik dereceksin. Toprağa hangi tohumu atarsa insan, onun mahsulünü alır. Buğday ekenin arpa biçtiği görülmemiştir. İyilik tohumları saçan elbette iyilik ekinine ulaşacaktır. Kötülük tohumu saçan korksun. Onun mahsulü asla iyilik olmayacaktır. Rüzgâr eken fırtına biçer demiş ya atalar. Kötülük eken de ektiğini, belki de daha beterini biçecektir.

İyilik ve güzellik seni iyi yapacaktır. Mutlu ettiğin kadar mutlu olabilirsin. Oturduğun yerde bu mümkün değil. Ayağa kalkmalısın, harekete geçmelisin. İnsan için ancak çabasının karşılığı vardır. Ne için gayret edersen eline o geçecektir. Menfaat için çalışan menfaate ulaşır. Allah rızası için çabalayan Allah’ın rızasına. İyilik kalbine yatan şeydir. Allah’ın rızası da oradadır. Kalp sürekli değişen, halden hale giren demektir. Kalbini elinde tutmalısın. Anlık kaymalar bütün ektiğini berbat edebilir. Kalbini korursan ektiğin fayda verir. İyilik peşinde koşarken kalbini elinden bırakma. Yaptığın iyilikleri kat kat değerli kılacak olan ya da yok edip silecek olan kalbinde taşıdığın niyettir. Bunu asla unutma. Kalbine karşı uyanık ol. Dikkatini ve rikkatini asla kaybetme. Kalbini salih amellerle, güzel işlerle besleyebilirsin ancak.

İyiliği yaşam biçimi haline getir. Yakışsın sana iyilik yapmak. Üzerine güzelce otursun iyilik elbisesi. Ahlakın haline gelsin iyilik. Hiçbir fırsatı kaçırma. Her iyilik fırsatının Rabbinin sana bir lütfu olduğunu bil. Her an ölebileceğini unutma. Erteleme yapacağın güzel işleri. İçinde yaşadığın her ân sana verilmiş sonsuz bir nimettir, hayatın ta kendisidir. Ânını neyle doldurursan hayatın onunla dolar. O oluverirsin hiç farkına varmadan. Her bir ânını iyilikle güzellikle doldur ki hayatın bir gül bahçesine dönüversin. Dikensiz gül bahçesi yok, bunu da unutma. Dikenler güllerin güzelliğine perde değil. Eline, ayağına batan dikenler seni hayatı gül bahçesine çevirme çabandan vazgeçirmesin.

Oturduğun yerde mutlu olamazsın. Ayağa kalk ve bir yerden başla. En kolay olanından başla. Bir tebessümle, bir selamla başla. Hal hatır sor insanlara. Öylesine değil. Gerçekten sor. İlgilen etrafındakilerin dertleriyle. Başkaları için elinden geleni yap. Yaptığın her şeyi sadece Allah için yap. İnsanlar mutlu oldukça sen de mutlu olacaksın. İnsanlar bir dertten kurtulduğunda sen de kurtulmuş olacaksın.

Etrafına iyilik nazarıyla bak. Hiçbir fırsatı kaçırma. Daima iyilik peşinde koş. Düşenin elinden tut. Yolda kalanın koluna gir. Mazlumun, mağdurun derdiyle dertlen. Ömür çok kısa. Senden geriye gümrah bir iyilik ormanı kalsın. İnsanların nefeslendikleri, kendilerini buldukları yemyeşil bir orman, güzel bir bahçe bırak ardında. Salih amellerin karşılığı olarak ahirette vaat edilen cennet bahçelerinin bir benzerini de burada bırak. İnsanların gönüllerinde, mazlumların, mağdurların yüreklerinde bir ferahlık rüzgârı essin.

Hadi ayağa kalk!

Sinan Özyurt | Hancı Dergisi, 3. Sayı

Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder