mahihaber Şeyh Şaban-ı Veli Yerine Aşık Veysel'i Tercih Ettiler - Mahihaber
HADİSLERDEN

Şeyh Şaban-ı Veli Yerine Aşık Veysel'i Tercih Ettiler
Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından UNESCO’da 2019 Şeyh Şa’ban-ı Veli yılı ilan edilebilmesi için 2017 yılından beri yapılan çalışmalar fiyasko ile sonuçlandı.

Zamanın Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un da , "2019 yılının UNESCO kapsamında Şeyh Şaban-ı Veli yılı olarak ilan edilmesi için yapılacak her türlü hizmette, hizmetkarınız olduğumu ilan etmek isterim." dediği faaliyet için başta TÜRKSOY olmak üzere Valilik ve Belşediye Başkanları nezdinde bir çok girişimler bulunmasına rağmen 2019 yılının Şeyh Şa’ban-ı Veli yılı olması kabul ettirilemedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kastamonu Tarihi Kurşunlu Han'da düzenlenen Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Kültür Bakanları Daimi Konseyi 36. Dönem Toplantısı'nın kapanış oturumunda gazetecilerin, "2019 yılının Şeyh Şaban-ı Veli Anma Yılı ilan edilip edilmeyeceği" sorusu üzerine  "Önümüzdeki sene konsept olarak Aşık Veysel Yılı oldu ama bununla ilgili de kongre ve çalışma olacak, bir çalıştay yapılacak." diye konuştu.

Şeyh Şaban'ı Veli ile ilgili Kırgızistan'da çeşitli çalışmalar yapılacağını söyleyen TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov , "Şeyh Şaban'ı Veli ile ilgili Türk Dünyası Kültür Başkenti Oş'ta büyük bir konferans olacak. 2019 Aşık Veysel ve Azerbaycan'ın ünlü şairi İmadeddin Nesimi yılı olacak." ifadesini kullandı.

 Anadolu’nun dört manevi muhafızından biri olan Şeyh Şa’ban-ı Veli kimdir

Şeyh Şaban-ı Veli Kastamoni  okumak için tıklayınız

Taşköprü'de bir kutlu insan - Şeyh Şaban-ı Veli ve menkıbeleri  okumak için tıklayınız


mahihaber / özel haber


Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder