mahihaber Sultangazi Gençlik Koordinatörlüğü Nefes Nefese - Mahihaber
HADİSLERDEN

Sultangazi Gençlik Koordinatörlüğü Nefes Nefese
Diyanet'in Gençlik Koordinatörlüklerini ya duydunuz ya da bunlardan birinde hizmet alan bir yakınınız mutlaka vardır

Diyanet İşleri Eski Başkanı Prof.Dr. Mehmet Görmez'in temellerini atıp, hayata geçirdiği projelerden sadece biri.

Yıl 2014 ... Temel atılmış.. 2015 Faaliyetlere başlanmış. Kocaman bir proje

Başkan Prof. Dr. Mehmet Görmez: “Nice camilerimiz var ki içerisi cemaatten yoksun olduğu için duvarları soluk, şerefeleri mahzun, safları insansızdır. Bu yüzden caminin deruni maneviyatı ile gençliğin enerjisini buluşturmak, gençliğin camiye aktif katılımını sağlamak hedeflenmelidir.” demiş idi.

Prof. Dr. Mehmet Görmez

Adeta "Kabuğunuzu kırın, yola çıkın" demiş ve yolcu olmak isteyenlere yol göstermişti.

Hazreti Musa’nın yolculuğunda onu destekleyecek "gençler" hedefi görmüştü.

Hicret eden hazreti Rasulüllah’ın (aleyhisselam ) yatağında yatacak ve emanetlerini teslim edecek Hazreti Ali ( Allah ondan razı olsun ) gibi mücahit / mücahide gençlere ihtiyaç olduğu genç beyinlere nakşolunmuştu.

Toplum susamış, bir kıvılcım bekliyordu.

İmanlı, emanet sahibi ama bunun farkında olmayan / olunmayan / olunamayan gençlerin uyandırılması gerekiyordu.

Ya da bu günü geciktirmiş, arkadan gelen gençlere rehber olacak birileri olmalıydı.

Diyanet İşleri Eski Başkanı Prof.Dr. Mehmet Görmez bunu yakalamış, yolu açmış, genç din görevlilerini hizmete koşmaları konusunda uyarmıştı.

Tüm il ve ilçelerde gençlik koordinatörleri kurulmaya başlamıştı.

Bir çok il ve ilçeden bu yönde faaliyet gösteren, çalışan, azmeden, ışık olmaya çalışanların başarıları duyuluyordu.

“Cami ve Gençlik” algısını ve olgusunu toplumun geneline yerleştirmek, bu sayede doğru din eğitimi almış bir gençliğe, ahlaki normlarla donanmış bir gençliğe, kendisine, ailesine, dinine, vatanına, milletine faydalı gençliğe sahip bir toplumun oluşumuna katkı sağlamak amacıyla “Gençlik Koordinatörlüğü”nün biri daha İstanbul Sultangazi ilçesinde de ses vermeye, gönüllere ışık, gençlere umut olmak üzere yeşermeye başladı.

Zamanın ilçe müftüsü ( -ki halen unutulmuş değil) şimdilerde Elazığ il müftüsü olan Yusuf Sarıkaya uykusuz gecelerine sığdırdığı bu faaliyet için okullar arası koşturmaya, genç müezzin ve imam hatipleri yanı başına çekmeye başlamıştı bile.

Sultangazi Eski Müftüsü Yusuf Sarıkaya Halen Unutulmadı
Aynı zamanda bir eğitimci olan Müftü Sarıkaya okul cami buluşmalarının daha iyi olabilmesi için aradığı kanı yeni kurulan Sultangazi ilçesinin taze beyinleriyle oluşturmaya adeta kendini adamıştı.

Gençleri etrafına toplamış, kapanmayan makam odasının kapısını ardına kadar açık tutmuş, sabah namazlarından yatsıya, tatil günlerinden bayrama nefes almaksızın bu yola yaşının verdiği yorgunluğa rağmen yarının gençlerini, çocukların elinden tutup, bugünün gençlerinin omuzlarına yaslanarak "Sultangazi Gençlik Koordinatörlüğü"nün faaliyetlerine adeta hız veriyordu.

Sultangazi'nin eski İlçe müftüsü Sarıkaya, genç din görevlileri ve destekleri ile fedakar, idealist Milli Eğitim öğretmenleri ve gençleriyle, genç sayılan çocuklarıyla elele verip "“Cami ve Gençlik” “Cami ve Okul” buluşmalarını zirveye taşıyordu.

Gençlerin camiye kalbi ve duygusal bağlılığını sağlayan ve birlikteliği daha da renkli havaya sokmak için uygulanan sosyal aktivitelere imza atmaya gayret eden, giden, koşan yürüyen müftünün ardından biraz da durağan bir dönem geçiren Sultangazi Gençlik Koordinatörlüğü her şeye rağmen yine yeniden "Nefes Almadan"  "nefes nefese" çalışmalarını sürdürmeye büyük adımlarla yürümeye devam ediyor.

Abdussamed Altuntaş imam hatiplerde öğrencilerle
Gençleri seminer, konferanslar,oyunlarla, etkinliklerle kendi dar imkanlarıyla başarıya götürmeye azmetmiş olan "Sultangazi Gençlik Koordinatörlüğü" bırakmak istemedikleri bayrak yarışıyla zaman zaman akademisyen ve alanında uzman kişilerin gençlerle buluşmasını sağlayarak başarıdan başarıya koşmak için var güçleriyle çalışıyor

Eyüp Karaaslan geleceğin liderleriyle sohbette
Sultangazi Müftülüğü Gençlik Koordinatörlüğü  "Sultangazi Genç Diyanet" adıyla sosyal medya sayfalarıyla da faaliyetlerini kamuoyuyla paylaşırken daha fazla gencin katılımı için gece gündüz çalışıyor.

Murat Toksöz, mutluluk gençlerle bir arada olmak demektir, dedi.
Gönüllü ve heyecanlı rehberleri Murat Toksöz, Abdussamed Altuntaş,  Eyüp Karaaslan isimli din görevlilerinin adeta birer lokomotif olduğu cami - gençlik ve okul üçgeninde tüm amaçlarının hedefinde dine, vatana, millete kendini adamış gençliğin yetişmesine bir nebze de olsa katkı sağlamak olduğu öğrenildi.

Faaliyetlerinde geleceğin kalbi imanlı liderlerinin yetişmesine gayret gösterdiklerini dile getiren din gönüllü görevlileri duydukları mutlulukların tarif edilemez olduğunu belirttiler.

mahihaber / Arge ekibi / özel

Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder