mahihaber 39 Kampta Bir Milyon Müslüman Uygur Esaret Altında - Mahihaber
HADİSLERDEN

39 Kampta Bir Milyon Müslüman Uygur Esaret Altında
Diyanet bir senin Siverek şubesi Doğu Türkistan’da yaşanan insanlık dışı olayları ve zulümlerle ilgili yazılı bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada “39 kampta bir milyona yakın Müslüman Uygur esaret altında tutulmaktadır.” Dedi.

Diyanet-Sen şubesi yapılan zulme sessiz kalmadı. Çin’in Doğu Türkistan’da yaşayan Müslümanlara yaptığı işkence ve zulmü kınayan ilçe başkanlığı “Ümmetin bu coğrafyasının zalimi, Komünist Çin olup mazlumu ise Müslüman Uygur milletidir.” Dedi.

Coğrafyanın komünisti Çin, Mazlumu Müslümanlardır

“Diyanet Bir Sen Siverek İlçe başkanlığından basın yayın kuruluşlarına gönderilen basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi “  Kendilerine yapılan zulümlere din kardeşlerince neredeyse bir tepkinin gösterilmediği, dilsiz şeytan rolünün takınıldığı,  sessizliğin adresi yerlerden birisi de Uygurlu Müslümanların yaşadığı Komünist Çin'deki Doğu Türkistan özerk bölgesidir. Ümmetin bu coğrafyasının zalimi, Komünist Çin olup mazlumu ise Müslüman Uygur milletidir.” Dedi.

‘Kan ve gözyaşı sürekli bir hal almıştır’

“Doğu Türkistan’daki bu bir avuç ümmet kendi kaderlerine terk edilmiş olup yuvaları dağıtılmış, diğer ümmet coğrafyaları gibi bu coğrafyada da işkence, kan ve gözyaşı sürekli bir hal almıştır.” Diyen ilçe şubesi, “Kış ortasında sıcak odalarımızın pencerelerinden yağan karı ve yağmuru seyreder gibi; Maoist Çin’in Müslümanlara yapmış olduğu sabırları taşıran zulmünü seyretmekle yetinmekteyiz. Uygurlu kardeşlerimize yapılan zulüm son günlerde gündemde olan poşetlerin paralı olması hadisesi kadar bile gündem oluşturamamıştır. Şevk-i şahadetle coşan bir kana sahip olması gereken İslam ümmeti, şevk-i ticaretle coşan leşten daha hissiz bir cana bürünmüştür.” Diye konuştu.

 ‘Bir tepki ve haykırış meydana gelmemiştir’

“Türkistan’da yaşanan soykırıma halkın sesi, nefesi olması gereken medya ve sivil toplum kuruluşlarından ciddi manada ses getirecek bir tepki ve haykırış meydana gelmemiştir.” Sözünü kullanan, “Müslüman kardeşlerimiz katlediliyor, dini değerler ayaklar altına alınıyor kardeşlerimizin şeref ve izzetleri ile oynanıyor anne ve babalar zindanlara atılıyorlar. Anneler çocukların çaresiz bakışları karşısında çeşitli işkencelere ve tecavüzlere maruz bırakılıyorlar. Hz Ali (r.a.) efendimiz "Bir zulme engel olamıyorsanız onu engelleyebilecek olanlara duyurun’’ buyuruyor. Biz bırakınız zulme engel olmayı onu başkalarına duyurma hasletimizi de yitirmiş bulunmaktayız. Evet, Doğu Türkistan' da hayatlarını iman ve ilme adayan, Komünizm cehaletinin önüne set olma çabasında olan âlimler,  zindanlarda haddi aşan işkenceler sonucu şehit edilmektedir.” İfadesini kullandı

‘Bir milyona yakın Müslüman Uygur esaret altında tutulmaktadır’

“Mabetler yakılmakta Kuran Kerim ayaklar altında çiğnenmekte, evler ve okullar yakılmakta, yıkılmaktadır. 15 yaş üstü gençler toplu bir şekilde katledilirken medeni dünyadan tek bir ses çıkmamaktadır. Bir-LEŞ-miş milletlerin son verilerine göre Çin zaliminin, kırsal kesimlerde etrafını duvarlarla örmüş olduğu 39 kampta bir milyona yakın Müslüman Uygur esaret altında tutulmaktadır. Kamplarda yapılan çirkin muameleler babından; erkeklerin sakal bırakmalarına, namaz kılmalarına, Kur'an okumalarına ve kadınların tesettüre riayet etmelerine müsaade edilmemektedir. Zorla içki içirilen esirlere, "Ben Allah’a inanmıyorum ve İslam dini kabul etmiyorum. “türünden belgeler imzalatılmaktadır.” Şeklinde konuştu.

Ey yeryüzünün mazlumları olan Müslüman kardeşlerim! Anlayalım artık birbirinizi! Anlayalım küfrün tek millet olduğunu! Anlayalım zalimi güçlü yapanın bizim sessizliğimizin olduğunu!  Zalimlerin bize karşı sergilemek istediklerinin daha da beter olduğunu anlayalım lütfen. Resulüler (s.a.v) buyurdular ki: ‘’Birbirlerini sevmede, birbirlerine merhamette, birbirlerine şefkatte müminlerin misali, bir bedenin misalidir. Ondan bir uzuv rahatsız olsa, diğer uzuvlar uykusuzluk ve hararette ona iştirak eder… Açıklamasında bulundular.

URFANATİK
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder