mahihaber Ayasofya'da Bale Provokasyon mu ,Bir Anlık Heyecan mı - Mahihaber
HADİSLERDEN

Ayasofya'da Bale Provokasyon mu ,Bir Anlık Heyecan mı


Ayasofya'da Bale ve Gece Yarısı Ziyaret Anlamsız Bulundu
 
İş kadını Leyla Alaton, geceyarısı Ayasofya'yı açtırıp Yahudi ve Ermeni arkadaşlarıyla Ayasofya Camii'sinde Bale ve klasik müzik keyfi yaptı!.

Geziyi sosyal medya hesabından paylaşan Alaton, yayınladığı bir kareyle büyük tepki topladı.

Sebebi ise Ayasofya'da dans edilmesi oldu..

Alaton, paylaştığı fotoğraflara, "Müzede bir gece. 150 kişilik bir grup halinde @saffetemretonguc ile Ayasofya'yı geceleyin dolaşmak bir ayrıcalık. İyi ki bu kadar özel bir şehirde yaşıyoruz dediğim gecelerden birini dostlarla paylaşmaca." notunu düştü..

Paylaşılan danslı fotoğrafa,, kısa sürede büyük tepki yağdı. Tepki gören fotoğrafta, bir kadının müze içinde dans ettiği görülüyor..

Ayasofya'nın statüsü, bugüne kadar en çok tartışılan konulardan biri. Ayasofya'da daha önce namaz kılmaya çalışma girişimleri başarısızlıkla ve engellerle sonuçlanırken, dansa yönelik bir müdahalenin gelmemesi ise tepkilere neden oldu..

Namaz kılanlara toplu müdahale

MÜZEDEN AÇIKLAMA

Sosyal medyadaki tepkilerin ardından Ayasofya Müzesi’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, müze içerisinde çekilen fotoğrafa ilişkin inceleme başlatıldığı bildirildi.

“İlgili mevzuatımız çerçevesinde müzemizde, turizm firmalarından gelen talepler doğrultusunda akşam saatlerinde özel açılışlar gerçekleşmektedir. Nitekim, 05 Ocak 2019 tarihinde gerçekleşen akşam açılışında, ziyarete gelen bir bayan tarafından, bir bale hareketi olan ‘spagat’ figürü müze içerisinde yapılmış ve diğer ziyaretçiler tarafından fotoğrafı çekilmiştir. Bu husus sosyal paylaşım sitelerine yansımış ve tarafımızca konu hakkında gerekli incelemeler başlatılmıştır.”

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın resmi Twitter hesabından da müzenin bu açıklaması retweet edildi.

BAKANDAN AÇIKLAMA

Dün akşam saatlerinde Habertürk TV'de canlı yayına katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, konuyla ilgili açıklama yaptı. "MÜNFERİT BİR HAREKET" Ersoy, şunları söyledi: "Bir saat önce öğrendim. Güvenlik kayıtlarını da izledim. Pazar günü değerlendireceğim. Münferit bir hareket ama Ayasofya manevi değerleri yüksek bir yer. Hassas olmak lazım. Herkesin dikkatli olması lazım. Yapanın bilinçli olduğunu sanmıyorum. Bir daha böyle bir şey olmaması için gerekli önlemleri alacağız. Bununla ilgili kararları alacağız . Türkiye'nin daha büyük sorunları var."

ALATON ÖZÜR DİLEDİ


Fotoğrafı paylaşan Alaton’dan açıklama

150 kişilik bir grupla Ayasofya müzesini gezdiklerini belirten iş kadını Leyla Alaton, fotoğrafın gündeme gelmesiüzerine bir özür mesajı paylaştı.

Alaton Twitter’daki mesajında fotoğrafın hatıra niyetine çekildiğini söyledi.

“Estetik olduğunu düşündüğüm foto paylaştım. Hiçbir değere tehdit olabileceğini düşünemedim! Çok çok üzgünüm. Gerçekten, incinmiş olanlardan özür dilerim. Kimseyi incitmek gibi bir kastım ‘asla’ olamaz. Dans gösterisi mevzuu bahis değildir. Hatıra niyetine safça çekilmiştir.”

AHABER " PROVAKASYON" DEDİ

AHaber yayınladığı haberde görüntülere yer vererek, "Ayasofya’daki dans provokasyonunun perde arkasındaki görüntüler ortaya çıktı. Güvenlik kameralarına yansıyan görüntülerde, dans ediliyormuş gibi gösterilen fotoğrafın resmen provokasyonu gözler önüne serdi." dedi.

Ahaber, haberinde şunları da belirtti

"Ayasofya'da daha önce namaz kılmaya çalışma girişimleri başarısızlıkla ve engellerle sonuçlanırken, dansa yönelik bir müdahalenin gelmemesi ise tepkilere neden olmuştu. Ayasofya'daki güvenliklerin dans ederken neden müdahale etmediği sorgulanırken gerçekler ortaya çıktı. Güvenlik kameralarına yansıyan görüntülerde dans ettiği iddia edilen kişinin alelacele dans eder gibi yaptığı ve sadece birkaç saniye dans figürü yapıp hızlıca uzaklaştığı görüldü. Dans edilmeye izin verildiği iddiasının da tamamen gerçek dışı olduğu anlaşılıyor. Dans ediyormuş algısı yaratmak için bir fotoğraf çekiliyor. Bu fotoğraf da Leyla Alaton tarafından sosyal medya üzerinden paylaşılıyor."
.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder