mahihaber Din Görevlilerini Uyarıyoruz...Aldanmayın - Mahihaber
HADİSLERDEN

Din Görevlilerini Uyarıyoruz...Aldanmayın
.4-6 'Okul öncesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Sertifika'sı Alacaklar Dikkat... Aldanmayın

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) okul öncesi eğitimi zorunlu hale getirme planı yaparken üniversiteler, din görevlileri ve özel kreşlerde görevli personeller için sertifika programları başlattı.

Bazı üniversitelerin 'Okul öncesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Sertifika Programı' adı altında, uzaktan eğitim modeli ile videolarla özel kreşlerde görevli personeller ve Diyanet'in 4-6 yaş grubu Kuran kursu öğreticilerine sertifika vereceğini duyurmaya devam ediyor.

Bazı dini haber sitelerinin de bu yönde reklamlara yer vermesi ile bu tür kurslara rağbet etmeye çalışanların dikkatli olmasını öneren mahihaber.com daha önceki yayınlarına ilaveten tekrar uyarı yapma ihtiyacı duydu.

Her ne kadar, Diyanet personeli için  manevi rehberlik sertifika programı verdiklerini ifade eden üniversiteler "Bu sertifika programı herhangi bir iş garantisi vermez. Kişisel gelişim için hazırlanmıştır" notu ile duyursa da gözden kaçan bu ibarelere rağmen bir çok kişi asgari 340 TL vererek Diyanet İşleri Başkanlı tarafından kabul edilmeyecek olan sertifikaları almak için kayıt olmaktadır.

Uzaktan, bilgisayar başında hazırlanan video ve içeriklerin izlenerek verilecek ve üç ay süren toplam 380 saat ders işlenerek kayıt olanlara verilecek sertifikaların yerine MEB onaylı ve Halk Eğitim merkezlerinde verilecek olan eğitim sonrası alınacak sertifikaların Diyanet'te çalışmak için yeterli olacağı bilinmelidir.

İşte Diyanet İşleri Başkanlığının yayınladığı ve tüm müftülüklerin takibi konusunda uyarıs bulunan o yazısı

"4-6 Yaş Grubu Öğretici Yeterlikleri 26.06.2018

T.C.
BAŞBAKANLIK
Diyanet İşleri Başkanlığı

Sayı : 45796484-254.04-E.61468 23.05.2018

Konu : 4-6 Yaş Grubu Öğretici Yeterlikleri

DOSYA

İlgi : 20.01.2017 tarihli ve 67567140-252.99-E.5722 sayılı yazı.

Başkanlığımızın Kur’an Kursları Öğretim Programı (4-6 yaş grubu) hitap ettiği yaş grubu nedeniyle, programın uygulayıcıları olan öğreticiler için bazı özel şartları gerekli kılmaktadır. Bu sebeple 4-6 yaş grubu Kur’an kurslarımızda görevlendirilecek öğreticilerimizde okul öncesi çocuk gelişimi ve eğitiminin özelliklerini tanımaya yönelik temel eğitim teşkil eden kurs programını tamamlamış olma şartı aranmaktadır. Bilindiği üzere Başkanlığımızca, ilgi yazıyla 19.01.2017 tarihinden sonra alınan kurs belgelerinin 4-6 yaş grubu Kur’an kursu öğreticisi olma şartı olarak kabul edilmeyeceği kararı alınmıştı. Öğreticilerimizin alana yönelik yeterliklerinin geliştirilmesi amacıyla Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz ve Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü işbirliği ile “Okul Öncesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Kurs Programı” (380 saat) hazırlanmıştır. Bu itibarla;

1. Bahsi geçen kurs programı hakkında bütün Kur’an kursu öğreticileri ivedilikle bilgilendirilecektir.

2. 2018-2019 eğitim-öğretim yılından itibaren 4-6 yaş grubu Kur’an kurslarında görevlendirilecek öğreticilerden, 19.01.2017 tarihi öncesine ait çeşitli kurum ve kuruluşlardan çocuk gelişimi ve eğitimi alanında alınan kurs bitirme belgeleri ve sertifika sahibi olanlar hariç, alana yönelik sertifika ya da kurs belgesi olmayanlardan, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile hazırlanan “Okul Öncesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Kurs Programı” (380 saat) bitirme belgesi istenecektir.

3. Bilindiği üzere 2018 yılında 4/B Sözleşmeli Kur’an Kursu Öğreticisi olarak atanan lisans mezunu öğreticilerin 2018-2019 eğitim-öğretim yılında 4-6 yaş grubu Kur’an kurslarında görevlendirilmeleri planlanmıştır. Bu statüdeki öğreticilerden; çocuk gelişimi alanında lise, ön lisans veya lisans mezuniyeti diploması ya da 19.01.2017 tarihinden önce alınmış sertifika veya kurs bitirme belgesine sahip olanlar hariç, “Okul Öncesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Kurs Programı” (380 saat) bitirme belgesini alma şartı aranacaktır.

4. Bahse konu olan kurs programının eğitimi, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerince verileceğinden bu konuda il/ilçe müftülüklerimizin konuyu önemle takip etmeleri ve il/ilçe milli eğitim müdürlükleri ile irtibata geçmeleri gerekmektedir.

5. Kurs eğitiminin, Kur’an kurslarında devam eden eğitimi aksatmadan yürütülmesi ve öğreticilerin rahat bir şekilde gidebilecekleri uygun bir mekânda düzenlenmesi hususlarında ilgililer ile görüşülerek gerekli planlamaların yapılması gerekmektedir.

Bilgi ve gereğini rica ederim.

Prof. Dr. Ali ERBAŞ Diyanet İşleri Başkanı"

Orijinal YazıGoogle Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder