mahihaber Diyarbakır'da Merkezi Ezana Müftü Savunması - Mahihaber
HADİSLERDEN

Diyarbakır'da Merkezi Ezana Müftü Savunması
Peygamber şehri denen Diyarbakır'da yeni bir değişikliğe gidilerek ezanların merkezi sistemle okutulacağı açıklanmış.

Söylendiğine göre, Diyarbakır ulu camide okunacak ezan diğer camilerden de yankılanacak.

Her zaman merkezi ezan sistemine karşı olan mahihaber.com bir kez daha bu uygulamanın yanlış olduğunu vurguluyor ve uygulamayı başlarsa Diyarbakır'a yazık olur diyoruz.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI'DA KALDIRTMIŞTI

Ayrıca, 2011 yılında Diyarbakırlıların tepkisi üzerine zamanın Diyarbakır il müftülüğü de uygulanmaya konulduğu günden beri yaşanan sorunlar yüzünden sık sık tartışma konusu olan merkezi ezan sistemlerinin kaldırılmasını isteyen vatandaşların talepleriyle ve ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığının belirlediği 2012-2016 Stratejik Plan çerçevesinde merkezi vaaz ve ezan sistemin her camiinin kendi ezanını okumasını kararı üzerine merkezi ezan Diyarbakır'dan kaldırılmıştı.
NE OLDU DA FİKİR DEĞİŞTİ

Güneydoguguncel.com'dan Seyfettin Eken'in haberine göre, Diyarbakır’da ‘camilere Merkezi sistem uygulamasına Kayapınar ilçe müftüsü savunmaya geçerek, bu sistemin daha iyi olacağını vurgulamış.

2011 yılına kadar olanlardan, Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan habersiz olmalı ki Müftü Mehmet Sırrı Şık, “Ezanların kulağa hoş gelecek bir şekilde güzel bir ses ve makamla okunmasını temin etmek, birbirine yakın camilerde okunan ezan seslerinin karışıklığını önlemek ve bu konudaki şikâyetleri ortadan kaldırmak üzere Diyarbakır’da Ulu Cami’de okunan ezanı tüm camilere yaymak amacıyla merkezi sistem kurulacak” dedi.

Kayapınar ilçesini pilot bölge olarak seçmesinin nedenini açıklayan İlçe Müftüsü Mehmet Sırrı Şık, şunları söyledi: “Henüz şehrin tüm camilerinde olmamakla beraber bu merkezi sisteme geçmek için pilot bölge olarak Kayapınar ilçesindeki camileri seçtik. Kayapınar’da bir sürü yeni yerleşim yeri ve buna ek olarak camiler inşa edildi. Kayapınar ilçesindeki tüm camilerde müezzin bulunamadığından ve güzel ezan okuyan müezzinlerimizin merkezdeki bir camiden okuyacakları ezanın diğer camilere de ulaştırılmasını sağlamak amacıyla başlatılan “Merkezî Ezan Sistemi” hakkında bazı il ve ilçelerde vatandaşlarımız yeterince bilgilendirilmediğinden ve uygulama sonuçları da alınmadığından, halkımızın ezana olan duyarlılığı sebebiyle, mevcut durumun bir değerlendirmesini yapmak için böyle bir uygulama yaptık. Kayapınar açısından değerlendirince 100’e yakın cami ile 97 imam ve 21 müezzin var. İmam alımlarında ezan ve sesleri pek fazla ön planda tutulmuyor. Çünkü imamlık ve müezzinlik farklı oluyor. Cemaatler şikâyette bulundular. Haklı olarak biz mahallemizde güzel ezan duymak istiyoruz, güzel ses istiyoruz dediler. Zira sesi iyi olmayan kişilerin arkasında cemaatin namaz kılmak istemez. Çünkü çok sayıda şikâyet var. Bütün hocalarımızın sesleri güzel olmayabilir, dolayısıyla her camide müezzin yok.. Bizde bu konuda gelen şikâyetleri değerlendirmek suretiyle acaba Diyarbakır’ımızda ezanların güzel okunması için ne yapabiliriz.”

Türkiye’nin birçok yerinde merkezi ezan sisteminin olduğuna dikkat çeken Şık; şöyle dedi: “Biz Türkiye geneline baktığımızda bu konuda güzel bir uygulama olduğunu düşünerek örnek aldık. Diyarbakır’da uygulayacağımız sistem biraz farklı olacak. Şimdilik bütün il geneline yaymayı düşünmüyoruz. Sadece şikâyet aldığımız bölgelere yapacağız. Deneme amaçlı yaptık, şu anda deneme aşamasında devam ediyor. Halk, ezanların iyi okunmasından dolayı memnuniyet duyuyor. Halktan olumsuz tepki almadık ama gelen tepkilere göre il geneline yaymaya çalışacağız. Tepkilerin dışında bu iş olmalı mı, olmamalı mı noktasında idare ve cemaat halkı olarak bunları analiz edeceğiz. Biz artı ve eksilerini çok düşündük. Artılarını sayacak olursak, güzel bir ezanın herkes tarafından dinlenecek olması. Eksileri ise, imam ve müezzin kardeşlerimizin mesleki noktada gelişimi olumsuz etkilenmesi, camilerin açılış saatinin gecikmesi durumunda sorun yaşayabilir miyiz noktaları öne çıktı.”

Hatırlanacağı üzere, merkezi vaaz ve ezan sisteminin başlaması 20 yıl kadar önceye dayanır. 28 Şubat 1997'de Milli Güvenlik Kurulu toplantısı kararlarla başlayan merkezi ezan sistemi, Diyanet İşleri Başkanlığının belirlediği 2012-2016 Stratejik Plan çerçevesinde merkezi vaaz ve ezan sisteminden, kademeli olarak yerinde vaaz ve ezan uygulamasına geçilmişti.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder