mahihaber Diyarbakırlılar, Yeniden Getirilen Merkezi Ezana Tepkili - Mahihaber
HADİSLERDEN

Diyarbakırlılar, Yeniden Getirilen Merkezi Ezana TepkiliAskeri vesayetin öncülüğünde yargı, bürokrasi, medya ve sermaye bileşenlerinin kirli ittifakıyla İslam'ı ve onun yaşamdaki pratiklerini hedef alan 28 Şubat süreci Türkiye tarihinde kara bir leke olarak dururken, söz konusu dönemin dayatma ve uygulamalarından olan merkezi ezan sistemi tekrar uygulanmak isteniyor.

28 Şubat sürecinin dayatmalarından olan merkezi ezan sistemi tekrar gündeme geldi.

Yerel habercilik yapan cinarinsesi.com haberinde, "Türkiye genelinde uygulanmak istenen merkezi ezan sistemine geçmek için Diyarbakır il merkezinde bazı camilerde hazırlıklar yapıldığı öğrenildi. Bunun için bazı camilerde ezan, merkezi sistemle okunmaya başlandı.Edinilen bilgilere göre, teknik sorunların giderilmesinin ardından ilerleyen günlerde kentin genelinde merkezi ezan sistemine geçilecek." dedi.

Diyarbakır'da 28 Şubat baskı ile uygulanan merkezi ezan uygulanmaya konulduğu günden beri sık sık sorunlara sebep olmuş  bir çok yerde tartışma konusu olmuştu.
2011 yılında tepkilere duyarsız kalmayan zamanın Diyarbakır il müftülüğü de mekrezi ezanı Diyarbakır!da kaldırtmıştı.

Merkezi ezanın kaldırılmasını olan olumlu tepkilere Diyarbakır Söz Gazetesi yazarı Ömer Büyüktimur'da sevincini 26 Ekim 2018 tarihli yazısında şu cümlelerle dile getirmişti.

"Diyarbakır müftülüğünce merkezi ezan ve vaaz uygulamanın kaldırılması ile beraber hizmet aşkından uzak bazı memurlar başta olmak üzere statükodan ve değişimden uzak kesimler ile siyasi çevrelerin tepkisine rağmen onurlu bir dik duruşu ile halkımızın gönlünde taht kurmuş, güven ve sevgisini kazanmıştır. "

İL müftülüğünü dik durmakla bağırlarına basan Diyarbakırlılar "ne oldu da bu karardan vaz geçildi demeye başladı." demeye başladı.

Yıllardır bir zulüm haline gelen, çeşitli tepkilere sebep olan merkezi ezandan kurtulmayı bayram olarak addeden Diyarbakırlılar adına yazar Büyüktimur sözlerine şöyle devam etmişti.

"İl Müftümüz göreve başlar başlamaz halkın ve Sivil toplum kuruluşlarının muzdarip olduğu merkezi ezan ve vaiz sisteminden vazgeçilmesi çok olumlu bir adımdır.

Merkezi ezanın en büyük "mahzuru" din görevlilerinin durumdan uzak kalması. Çünkü,
Bir zaman sonra "ezan" okuma kabiliyetleri dumura uğruyor. Becerileri zayıflıyor.
Tabi bir de; "görevi ihmal" de vaki oluyor. Nasıl olsa merkezi ezan okunuyor diye!
Sonuç itibariyle; Gerek Cuma Vaazı ve gerekse Ezan'ı "yerinde" okunup-anlatılması büyük önem teşkil etmektedir. Hem de, görev yaptığı "ibadet" mekânında mesleğini "kendi" öğrenim ve iradesiyle, icra etmiş olur." 

MÜFTÜ ŞIK DÜN BAŞKA BUGÜN BAŞKA KONUŞTU

Bugün merkezi ezanın uygulanması için savunmaya geçen, uygulanmasını isteyen bugünün Kayapınar İlçe Müftüsü zamanın Diyarbakır il Müftü yardımcısı olan Mehmet Sırrı Şık, İlke Haber Ajansı'na (İLKHA) 2013 yılında "Merkezi ezan sistemi uygulamasının birçok sıkıntıyı da beraberinde getirdiğini söylemiş hatta sözlerine "merkezi ezan okunmasına rağmen cami cemaatinden bazı kimselerin kalkıp merkezi ezan sistemine tepki olarak tekrar ezan okuduklarını" ifade etmişti

Müftü Şık, yaptığı açıklamalarda "Merkezi ezan sistemi uygulamasının imamların mesleki ehliyetlerini kaybetmesi olumsuzluğuna yol açtığını dile getirmiş, "İmam arkadaşların mesleki ehliyetlerini bu noktada kaybetmeye başladıklarını gördük. Yani ezan okumaya okumaya o noktadaki yetenekler kaybolmaya başladı. Camiye gidiş gelişlerde bir takım disiplinsizlikler meydana geldi. Zira 'nasıl olsa ezan okunmuyor, dolayısıyla biraz geç gitsem de sıkıntı olmaz' anlayışıyla bunlar oldu" diye konuşmuştu.

Sistemin yararından daha çok zararının ortaya çıktığını gördüklerini söyleyen Şık, "Hal böyle olunca baktık ki faydasından ziyade zararı artık yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başladı. Tabi bunu il müftülüklerimiz de gördüler ve Diyanet ile bunu paylaştılar. Dolayısıyla bir esneklik olunca da bu noktada merkezi sistemin zararlarının daha fazla olduğunu gören il Müftülerimiz ile ilçe Müftülerimiz görüşlerini ortaya koydular ve bu işe bir son verdiler" ifadelerini kullandı.

2013 yılında haber ajansı muhabirleri Emrullah Araz ve Osman İçli'ye "Merkezi ezan sisteminin kaldırılması uygulamasının doğru bir uygulama olduğunun altını çizen Sırrı Şık'ın bugünkü sözleriyle çelişmiş olması da hayretle karşılandı. ( Müftünün açıklamalarını okumak için tıklayınız )

DİYARBAKIRLILAR NE DEMİŞTİ

2011 yılında merkezi ezan sisteminin kaldırılmasını bayram gibi gören Diyarbakırlılar uygulamaya çok sevindiklerini dile getirmişti.

2011 yılında basına açıklamalarda bulunan İmam Hatip Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği İbrahim Gökdemir, merkezi ezan ve vaiz sisteminden vazgeçilmesinin çok olumlu bir adım olduğunu söyledi

Gökdemir, Diyanet İşleri Başkanlığının 28 Şubat süreci uygulamalarının referans alarak uygulamaya koyduğu merkezi ezan ve merkezi vaaz sisteminin imamları ve vaizleri cami cemaatinden kopardığını ifade eden Gökdemir, "iletişim bağını kesildiğini ve aralarına görünmez perdelerin konulduğunu söylemişti. 

Gökdemir, "Camilerimiz Peygamber ve Sahabe dönemi uygulamalarından uzaklaşmış, terk edilmiş bir mekân vaziyetine bürünmüştü. Özelikle sabah namazlarında imamını bekleyen cami cemaati imamın yokluğu veya işlevsizliği ile sükuti hayale uğrayarak adeta cami ve cami cemaati kendi haline terk edilmişti. Merkezi vaaz sistemi ile İmamlar; cemaatinden uzaklaştırılmış, diyalogları koparılmış, cemaat banttan gelen bir kayıt gibi neyi dinlediğini bilmeden camide hayal ve uyku hallerine gidip gelmekteydi" diye açıklamalarda bulunmuştu

MAHİHABER / ARGE

Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder