mahihaber Dur Diyen Yok, Camiler Satranç Merkezi Oluyor - Mahihaber
HADİSLERDEN mahihaber

Dur Diyen Yok, Camiler Satranç Merkezi Oluyor
Geçen yıllarda Cübbeli Ahmet'in başlattığı "camide satranç" tartışmaları üzerine açıklamada bulunan Diyanet Fetva Kurulundan "sakıncası yok" açıklaması sonrası hızını alamayanlar camilerde satrancı yaygın hale getirmeye başladı.

Yaklaşık 5 -6  yıldır çocuk parkından, spor oyunlarına, satrançtan langırt oynamalarına kadar sözde etkinlikler cami ve Kuran Kurslarında bir çığ gibi artarken, ehli sünnet alimleri tarafından camide bazı eylemlerin yapılmaması konusunda dini açıdan uygun olmadığı her fırsatta dile getirilse de çağdaşlaşan Diyanet'in göz yumması üzerine bir yerlere yaranma, terfi etme sevdası içindeki cahil cami görevlilerine kimse dur diyemiyor.

Son  7-8 yıldır camilerde adına turnuvalar düzenlenen camide satranç haberlerinin en sonuncusu bu yılın Ocak ayından beri Ordu'nun Fatsa ilçesinde "Çocuğunu Al Camiye Gel, Torununu Al Camiye Gel Projesi" kapsamında başladı

Hanefi mezhebine göre haram ya da harama yakın mekruh, şafii mezhebine göre bazı şartlar oluşmadığı durumlarda caiz olduğu söylenen satranç oyunun camilerde adeta yarışmalara konu olacak şekilde talep görmesi ehli sünnet cephelerin tepkisine neden olmaktadır.

2019 yılının ilk camide satranç haberinde Ordu'nun Fatsa İlçe Satranç Temsilciliği tarafından, Fatsa Orta Büyük Cami'nin alt katındaki ibadet yerinde "Çocuğunu Al Camiye Gel, Torununu Al Camiye Gel Projesi" kapsamında satranç turnuvası da düzenlendiği belirtildi.

Haberde her ne kadar "Önce sabah namazı kılındı, sonra hep beraber kahvaltı yapıldı. Akabinde de caminin alt katındaki ibadet yapılan yere konulan masalarda satranç oynandı." denilerek oyunların cami içinde yapılmadığı açıklaması yapılsa da yine ibadet edilen yerde yapıldığı vurgulandı.

“Satranç her yerde oynanabilir”miş

Camileri oyun alanına çeviren düşüncelerin dalga dalga yayıldığı gözlenirken ibadethanede de satranç oynanabiliri normalmiş gibi göstererek adeta fetva veren makam gibi  Fatsa Satranç Temsilcisi Fahri Özgen, “Satranç her yerde oynanabilir” diyebiliyor ve buna kimse "orada dur" demiyor.

İl Müftüsü "Haberim Yok", İlçe Müftüsü "Caminin Alt katında "

Konuyla ilgili açıklama yapan Ordu Müftüsü Mürsel Öztürk, Fatsa Orta Büyük Cami'de satranç oynanmasından haberi olmadığını söyledi.

Müftü Öztürk, "Bir araştırayım. Caminin içinde böyle bir şey şık olmaz. Müftü beyle (ilçe müftüsü) görüşeceğim, bakayım nedir, ne değildir" diye konuştu.

Fatsa İlçe Müftüsü Hamza Bayram ise satranç olayından haberinin olduğunu ancak namaz kılınan alan içinde olmadığını ileri sürdü.

Müftü Bayram, "Satranç oynanmasından haberim var, doğrudur. Alt katta namaz kılma yerinin dışındaki odada 15 gencimiz bir saat satranç oynuyorlar” ifadeleri kullandı.

Bir şekilde fetva veren kişi olarak görev verilen Müftülük makamının satranç gibi Hanefi mezhebinde harama yakın mekruh olarak gördüğü bir eylemi kabullenmesi şaşkınlık verirken, Diyanet'in aaşağıda da yer verdiğimiz açıklamasından cesaret alındığı ortaya çıktı.

DİYANET SATRANÇ KONUSUNDA NE DİYOR

Tavla ve satrancın caiz olmadığına, haram olduğuna dair görüşlerini Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 'İslam ve Toplum' isimli ilmihalin 119-120 ve 121. sayfalarını dikkate alarak dile getirdiğini, Cübbeli Ahmet hocanın söylemlerine karşın
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu'nun açıklamasının tam metni şöyle:

"Fıtrat dini olan İslam insanların maddi ve manevi ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmuş, bu arada meşru eğlenme ihtiyacını da dikkate alarak bununla ilgili ilkeler koymuştur. Eğlenmede temel ilke ise, dinin koyduğu emir ve yasaklara doğrudan ya da dolaylı şekilde aykırı olmamaktır.

Dinimizde eğlenmenin ibadetleri ve asli görevleri terk ve ihmale yol açacak şekilde birinci plana alınmaması öngörülmekte ve tercih edilecek oyunun yararlı olması tavsiye edilmektedir. İçerisinde kumar ve benzeri yasak hususlar bulunmayan oyunlar 'eşyada asıl olan mubah oluştur' ilkesi gereğince genel olarak mubah kabul edilir.

Buna göre kumara vesile yapılması, ibadetlere engel olması ve aşırı derecede zaman israfına yol açması durumunda satranç oynamak caiz değildir. Ancak kumara vesile yapmaksızın, ibadetlere engel olmayacak tarzda, fazla zaman israfına da yol açmamak kaydıyla sadece eğlenmek için oynamakta dini açıdan bir sakınca bulunmamaktadır.

‘Satranç oynayan lanetlenmiştir, oyunculara bakan da domuz eti yemiş gibidir' şeklinde söylenen söz, hadis değil uydurmadır. Peygamberimizden satranç oynamayı yasaklayan hiç bir sahih hadis gelmemiştir."

Satranç Oynamanın Dini Hükmü Nedir ? okumak için tıklayınız


Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder