mahihaber Ey, Nike... Yerle Bir Olasın.. 'Nike Damn You' - Mahihaber
HADİSLERDEN

Ey, Nike... Yerle Bir Olasın.. 'Nike Damn You'
Nike, 1997'de piyasaya sürdüğü bir ayakkabı serisinde yaptığı İslami hakaretini bu yıl da tekrarladı.

Amerikan spor giyim markası Nike'ın piyasaya sürdüğü Air Max serisinde ürettiği ayakkabının altında Arapça "Allah" yazısını andıran bir logonun kullanılması Müslümanların tepkisine yol açtı.

"Change.org" adlı internet sitesinde başlatılan kampanya tepki çekenlerin imzasıyla  duyuruldu

Nike'a söz konusu seriyi piyasadan çekme ve satılan ürünleri geri çağırma çağrısı yapılan kampanyada yaklaşık 19 bin imza toplandı.

Kampanya Amerika'da Başladı

Kampanyayı başlatan Saiqa Noreen, kampanya sayfasında, "Nike'ın Allah ismini bir ayakkabının üzerinde bulunmasına izin vermesi çirkin ve korkunç. Bu Müslümanlara karşı bir saygısızlık ve oldukça rahatsız edici, aynı zamanda İslam'ı da küçümseyici." ifadesini kullandı.

Ahlaksız Açıklama

Öte yandan ABD basınına konuşan bir Nike yetkilisi, söz konusu logonun Air Max markasının bir versiyonu olarak tasarlandığını vurgulayarak, "Nike, tüm dinlere saygılıdır ve bu konudaki endişeleri ciddiye alıyoruz. Söz konusu logo, Air Max markasının stilize edilmiş bir sunumu olması için tasarlandı. Buradaki tek amaç Air Max markasını yansıtmak." görüşünü paylaştı.

Nike 1997 de bu modeli çıkarmış ve 38 Bin çift ayakkabı üretmişti
Türkiye'den de Kampanya 

İslam düşmanı Nike'ın yaptığı aşağılık kampanyasına tepki Türkiye'den de geldi. Hüma  Şah adlı bir change.org üyesi "Nike markasının air max modelinin tabanındaki logosu Allah lafzına benzeltilmesi kabul edilemez buna sessiz kalamayız logonun derhal kaldırılmasını istiyoruz" yorumuyla bugün bir kampanya başlattı.Kampanyalara destek olmak için

https://www.change.org/p/nike-needs-to-recall-offensive-shoe-with-allah-s-name-from-worldwide-market-immediately

https://www.change.org/p/p%C4%B1nar-nike-markas%C4%B1na-kar%C5%9F%C4%B1-imza-kampanyas%C4%B1-54c66815-3680-49b2-8d76-31729b1a7408
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder