mahihaber ‘Fransa İslamı’ Tartışmaları Alevleniyor - Mahihaber
HADİSLERDEN

‘Fransa İslamı’ Tartışmaları Alevleniyor
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, 'Fransa İslamı' projesi adı altında, ülkedeki Müslüman kurumlarının ve bunların işleyişlerinin yeniden düzenlenmesi için getirmek istediği yasa çalışması, ülkede tartışma yarattı.

Macron'a yakın bir isim olan yazar Hakim El Karoui'nin, hac ve helal ürün gelirlerini kontrol etmek isteyen Fransa İslamı İçin Müslüman Derneği (AMIF) adında bir dernek kurması, mevcut İslami kurumları öfkelendirdi.

Fransa İslam Konseyi'nin (CFCM) Türk Başkanı Ahmet Oğraş, CFCM'in bu görevi yerine getirebilecek tek kuruluş olduğunu ve AMIF'in başarısız olmaya mahkum olduğunu söyledi.

Fransa İslam Konseyi CFCM, 2003 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Jacques Chirac iktidarında, İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy tarafından kuruldu ve 16 yıldır Fransız Müslümanlarının en büyük çatı örgütü. Uzun süredir "Fransa İslamı" projesinde Macron'a danışmanlık eden yazar, araştırmacı Hakim El Karoui ise Müslüman toplumundan bir grup temsilci ile Fransa İslamı İçin Müslüman Derneği'ni (AMIF) kurdu. El Karoui, hafta başında yaptığı duyuru ile yeni derneğin hedeflerini açıkladı.

Yolsuzlukların yaşandığı hac ve umre organizasyonlarının kalitesiz ve ihtiyaca yanıt vermediğini söyleyen yazar, yurt dışından gelen imamların Fransızca ve Fransa'nın gerçeklerini bilmediklerini belirtti.

‘’Geldikleri ülkelerin ideolojilerini yayıyorlar. İmamlar Fransa'da yetiştirilmeli’’ diyen El Karoui, ‘’Dernek statüsünde hesapları kontrol edilebilen bir yapı oluşturulmalı ve bu yeni oluşum helal ürün satışından alınacak vergiler ve bağışları toplayarak, imamların maaşı, cami yapımı ve restorasyonu gibi ihtiyaçlara yanıt vermeli. Helal et sertifikası ve hac seferleri de bu derneğin kontrolünden geçmeli’’ ifadelerini kullandı.

Hakim El Karoui, VOA Türkçe'ye projesini anlatırken, mevcut örgüt CFCM'ye alternatif olmadıklarını vurgulamıştı.

Ahmet Oğraş

Fransız İslam Konseyi CFCM'in Türk Başkanı Ahmet Oğraş ise, Fransa'da özerk bir Diyanet kurulmak istendiğini dile getirerek, negatif bir algı operasyonu olarak gelen AMIF'in başarısız olacağını savundu. İslam Konseyi bünyesinde zaten bu amaçlı bir dernek kurduklarını ve bu faaliyetlerin bu dernek aracılığıyla yürütülebileceğini belirten Oğraş, Paris'teki bürosunda VOA Türkçe'ye konuştu:

Röportajın devamı ve haberin tamamı için tıklayınızGoogle Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder