mahihaber Hatipoğlu, Yanlış Haber Paylaşmayın, Allah'ın gözünden kaçamazsınız - Mahihaber
HADİSLERDEN

Hatipoğlu, Yanlış Haber Paylaşmayın, Allah'ın gözünden kaçamazsınız
Sabah gazetesinden Pınar Yıldız Yüksel'e sosyal medya hakkında açıklamalarda bulunan ilahiyatçı Nihat Hatipoğlu, "günahın sadece içki, zina ve kumar olmadığını" savunarak, "Bir şeyi beğenirken 10 kez düşünün" dedi.

Hatipoğlu, "Ahirette dudak, dil, parmaklar, her harf her satır sorgulanacak. Allah ağzımıza sus diyecek organlar konuşacak. Harama girmeyin, yanlış haber paylaşmayın, haberi araştırmadan kişi hakkında yorum yapmayın. İftirayı paylaşmış olabilirsiniz. Bunlara her beğeni atan kişi Allah katına kul hakkı ile çıkacak. Allah'ın gözünden kaçamazsınız" diye konuştu.

Sorulan Sorulardan Bazıları

Yapılan yardımları kişilerin fotoğraflarıyla birlikte sosyal medyadan paylaşmak dinen uygun mu?

- Görüntüsü paylaşılan kişinin bulunduğu çevrede rencide olma durumu var mı öncelikle buna bakmalıyız. İkincisi yardımı yapan kişinin niyeti önemli. Diğer paylaşımlarından niyetinin ne olduğu anlaşılır. "İyilikte yardımlaşın" diyor Peygamberimiz. Farz olan zekât gibi iyilikler aleni verilmelidir. "Kişinin ben zekâtımı verdim" deme hakkı var, teşvik için. Sadaka niyetindeki iyiliklerin ise paylaşılmaması gerekir.

Sosyal medyada yemek fotoğrafı paylaşmak caiz mi, güzel sofralar paylaşarak günah işliyor muyuz?

- Nerede paylaştığımız önemli. Tamamen tüketici olan, zevkine sefasına düşkün bir görüntü içinde paylaşırsak bu problem oluşturur. Başkalarını bizim yakaladığımız imkânları yakalamaya zorlayabilir. Sosyal medyayı durumu iyi olanlar da olmayanlar da hatta çocuklar da kullanıyor. Bu toplumdaki çatışmanın, karşılıklı hesaplaşmanın da yolunu açar. Kul hakkına girer. Kişilerin dedikodularına, hasetlerine sebep olabilirsiniz. Böylece hem günaha girmiş hem de günaha davet etmiş olursunuz. 

Ahirette paylaştıklarımızdan sorgulanacak mıyız?

- "Ahiret âleminde hiç hesaba katmadığınız şeylerden sorgulanacaksınız" diye bir ayet var. Ahirette dudak, dil, göz, parmaklar, her harf her satır sorgulanacak. Allah ağzımıza sus diyecek organlar konuşacak. Harama girmeyin, yanlış haber paylaşmayın, araştırmadan kişi hakkında yorum yapmayın. İftirayı paylaşmış olabilirsiniz. Bunlara her beğeni atan kişi Allah katına kul hakkı ile çıkacak. Allah'ın gözünden kaçamazsınız.
Hakkında yanlış haber yapılan, iftiraya uğrayan ünlüler, siyasetçiler, din adamları hepsi ahirette alacaklı olacaklar. Bir şeyi beğenirken 10 kez düşünün. Günah sadece içki, zina kumar değildir. Haset, insanın eliyle diliyle işlediği günah bunlardan daha fecidir. Hz. Peygamberimiz: "Kişi içki içmiş olabilir, zina yapmış olabilir ama yalan şahitlik yapamaz" diyor. Yalan şahitlik kamuyu ilgilendiriyor.

Hatipoğlu, Yüksel'in "DM'den yürüme olayı var hocam. Evli ya da bekârlar beğendikleri kadınlara özel mesaj atıyorlar. Kadınlar da erkeklere atabiliyor" sözlerine, şu yanıtı verdi:

- Çok çirkin bir hareket. Bir kadın evli ya ada bekâr, bir erkek ona âşık oldu diyelim (zıttı da olabilir). Telefonunu bulup ona bir mesaj yazıp "Sizi seviyorum" dedi. Evli olana bunu atmaması gerekiyor. Bekâr olanı ise sevebilir, insanlar aşklarından sorgulanmaz ancak karşı taraf ben şu anda evlenmeyi düşünmüyorum dediğinde bu orada bitmeli. Ancak bu tek gecelik ilişki gibi teklifler haramdır.

Erkeğin de ölçülü giyinmesi gerektiğini söyleyen Hatipoğlu, "Göğsünün dörtte üçü açık, bütün hatlarını belli edecek şekilde giyinen erkeklerin giysisi makbul müdür? Bütün suç günah kadınlardaymış gibi haksızlık etmemeli" dedi.

Hatipoğlu, "Evli kadın ya da erkek karşı cinsten birinin güzel giyinmiş, çekici bir fotoğrafını beğenirse günaha girer mi?" sorusuna, "Beğenmesi doğru değil. Harama teşvik edecek, başka duyguların kabarmasına sebep olacak paylaşımlar da doğru değildir" yanıtını verdi.

- En çok tıklananlar cinsel temalı içerikler oluyor. Bu görüntüleri izlemek günah mı?
- Bu direk haram ve günahtır. Erkek için de kadın için de geçerli. Erkeğin de giyinmesinin bir ölçüsü olmalı. Göğsünün dörtte üçü açık, bütün hatlarını belli edecek şekilde giyinen erkeklerin giysisi makbul müdür? Bütün suç günah kadınlardaymış gibi haksızlık etmemeli.

- Çocuklarımızın fotoğraflarını paylaşmamız çocuğumuza zarar verebilir mi, nazar değebilir mi?

- Çocuklarınızın fotoğraflarını paylaşmak onların aleyhinde dedikodu ve haset duygularının oluşmasına sebep olabilir. Nazara da sebep olabilir. Yakından da uzaktan da etkiler, paylaşmamak daha doğru.

- Eşiyle gittiği yemeği, aldığı hediyeyi, yeni ev, araba gibi aile hayatını gösterecek paylaşımlar dinen sakıncalı mı?

- Durumu iyi olmayan, eşiyle problemi olan insanlar var. Bunlar bu tür paylaşımlar gördüğünde "Neden bende yok?" diye düşünürler. Bu onların da hakkı. Çocuğu güzel bir ayakkabı gördü ve istiyor. Alamayan bir babanın ne çektiğini ben bilirim. Çünkü ben de bir babayım ve yıllarca alamadım. Gözümün yaşardığı çok an olmuştur. Bu paylaşımlar toplumdaki bir arada bulunma, kucaklaşma duygularını yok edebiliyor. Maalesef nefrete yol açabiliyor.

- Fotoğrafların altına kötü yorum yapanlar günaha giriyor mu?

- Kişilerin kendileriyle hesaplaşması daha doğrudur. Başkalarının alanlarına girmeyin. Bir insan bizim onaylamadığımız tarzda sanatçı olabilir, içki ortamında olabilir ama o ortamı yaşayan insanı linç etmek de doğru değil. Kimsenin paltosuna, ayakkabısına, kaşına gözüne, kilosuna takılmayın. Herkesin hayatı kendine. İnsaflı, düzeyli, ölçülü olmak gerekiyor. Yanlış yapana yanlış yorum yapmak sizin tekelinizde değil, hesabını Allah'a verecek.

Haberin detayı SABAH'TA
https://www.sabah.com.tr/pazar/2019/01/06/ahirette-likelarinizin-da-hesabini-vereceksiniz

Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder