mahihaber İki Fransızdan Biri Ateizm'e Fransız - Mahihaber
HADİSLERDEN

İki Fransızdan Biri Ateizm'e Fransız
Fransa’da Coexister Derneği’nin gençlerin dine bakışını ölçmek için gerçekleştirdiği araştırma, Fransız gençleri arasında ateizmin hızla yayıldığını gözler önüne serdi.

Mahihaber'in Perspektif haberden edindiği bilgiye göre, Derneğin birkaç yıl içinde 50 bine yakın öğrenci ile gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçları, Fransa’da Katolik Kilisesi’ne yakın La Croix gazetesinde yayınlandı. Araştırmada gençlere yazılı olarak kendilerini hangi dine yakın hissettikleri sorulurken, araştırmaya katılanlanın yüzde 2,18’i Yahudilik, yüzde 7,36’sının ise İslam’ı seçtiği kaydedildi. Yüzde 37,33’ünün Hristiyanlık dediği ankette, gençlerin yüzde 53,13’ünün ise ateizmi işaretlediği bildirildi.

Dinlere Yönelik Önyargılara Dikkat Çekildi

Gençlerin dinlere karşı önyargısına da dikkat çekildiği araştırmada, Yahudilere yönelik en çok “para”, “zengin”, “cimri” gibi ifadelerin kullanıldığı belirtildi. İslam ile “terör” önyargısının gençlerin hafızasında yer ettiğinin savunulduğu araştırmada Hristiyanlar için ise gençlerin en çok son dönemde yaşanana pedofil skandalını gündeme getirdiği kaydedildi.

“Önyargılar Gündeme Göre Değişiyor”
Araştırma sonucunda hazırlanan raporda, dinlere yönelik önyargıların gündeme, özellikle de medyada yer edinen haberlere göre değiştiğine dikkat çekildi. Oluşan önyargıların çoğunlukla reddetmeye neden olduğuna dikkat çekilirken, özellikle dini bilginin alınabildiği kurumlarda eğitim gören öğrencilerde önyargıların daha az olduğuna vurgu yapıldı.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder