mahihaber İstanbul Müftüsü 'Diyanet Büyük Hata İşliyor' - Mahihaber
HADİSLERDEN

İstanbul Müftüsü 'Diyanet Büyük Hata İşliyor'
İstanbul Müftüsü Prof.Dr. Hasan Kamil Yılmaz, imam ve müezzinlik için İmam Hatip Lisesi mezunlarına görev verilmesinin çok büyük hatalara sebep olduğunu belirterek, "Türkiye'de lise mezunlarının mesleki hizmette istihdamı artık tarih oldu, bunun tek istisnası galiba Diyanet'tir. Ben, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın da bu uygulamaya son verip, artık fakülte mezunu arkadaşlarımızın imamlık ve müezzinlik yapması gerektiğini; yani doğrusu imam ve müezzinlerin, üniversite mezunu olması lazım geldiğini düşünüyorum" dedi.

Yılmaz'ın bugün medyada yer alan önemli çıkışları içerisinde büyük bir yaraya bastığı konunun bu olduğunu ifade etmemiz lazımdır.

Biz, yıllarca bunu çeşitli yazılarımızda, dost sohbetlerinde dile getirdik.

Ve "İHL mezunları imam ve müezzin olmasın" dedikçe bize sinkaflı cümleler sarfeden onbinler kendi yetersizliklerini asla ve asla düşünmediler.

Anne ve babalarının bile gülüp geçtikleri bilgilere sahip olan binlerce İHL mezunları okullara boş gidip boş gelirken açılan sınavlarla "işsiz kalmaktansa olalım" tarzı yaklaşımla ve şansları, yakınlarının destekleriyle, aile şirketi haline gelmiş camilerde görev yapanların müftülüklere yaptıkları baskılarla sonuçta bomboş olan beyinlere sahip kişilere görev verildi.

Bugün cemaat camiden kaçıyor

Neden, Hakiki, işinin ehli imam yok, müezzin yok. 

Görünene bakmayın onların her biri ( istisnalar hariç ) birer Diyanet memuru, 657 tabi iş yapan görevliler.

İşte bu elim yaraya biz yıllarca parmak basarken ilk defa bir Diyanet İşleri Başkanlığı görevlisi bir müftü, bir zamanlar başkan yardımcısı olan Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz da bu konuda feryat eden, açıkça ifade eden ilk Diyanet görevlisi olmuştur.


Ne diyor İstanbul Müftüsü Hasan Kamil Yılmaz:- "Sadece İHL'den mezun olup, müfredatını tamamlamış olan bir insanın Diyanet'in ve toplumun arzu ettiği seviyede bir din hizmeti vermesi mümkün değildir. Türkiye'de lise mezunlarının mesleki hizmette istihdamı artık tarih oldu, bunun tek istisnası galiba Diyanet'tir. Ben, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın da bu uygulamaya son verip, artık fakülte mezunu arkadaşlarımızın imamlık ve müezzinlik yapması gerektiğini; yani doğrusu imam ve müezzinlerin, üniversite mezunu olması lazım geldiğini düşünüyorum"

"Anne-babalar, 'Çocuğumuz illa imam veya müezzin olsun' diye okula göndermiyor. İHL hocaları da 'Bunların çoğu nasıl olsa imam olmayacak' diye düşünerek, mesleki bakımdan daha toleranslı davranıyor. Sonuç olarak kişi, ez-kaza imam olmaya talip olursa, yetersiz olarak karşımıza çıkıyor"

Yılmaz'ın yaptığı bu açıklamaya benzer düşüncelerimizi dile getirdiğimiz yazılarımıza sinkaflarla saldıranlar şimdi ne yapacaklar, merak ediyoruz.

Yalan mı. Doğru olan bu değil mi ?

Anne babalarının bile saygı göstermediği, dikkate almadığı çocukları imam ya da müezzin olup cübbe sarıkla cemaatin karşısına çıktığında gördüğü saygıya kendisi de şaşırıyor, "ben ne oldum" delisi olup kibri kebirlerle dolanmaya başlıyor

Kendilerini birileri eleştirdiğinde ise yalaka cemaati de arkasına alıp, eleştirene saldırı da bulunuyor. O kişiyi , bilgisizliğini, cehaletini, görevini suistimal ettiğini dile getireni yalan ve iftiralarla camiye gelmemesini sağlamaya çalışıyor

Bu ülke sadece kısa ayetlerle imamlık yaparak emekli olan, sandık doldurmaktan başka gayesi olmayan binlerce cami görevlisi tanıdı.

Ve Diyanet hep kör oldu.

Sayın Yılmaz, çok ama çok güzel konuştu.

Yılmaz, eğitimin laçkalığını da dile getirerek "İHL'nin istenilen seviyede bir meslek adamı yetiştirmek için müfredatları yeterli değil, bu durum çok bilinen bir husustur. Geçmiş dönemlerde de böyleydi, bugün de böyle, yani bu durum İHL'nin meslek adamı yetiştirmeye yönelik olarak kurulmadığından kaynaklanan bir problemdir. Eskiden insanlar İHL'ye gitmeden önce Kur'an kurslarına, hafızlık kurumlarına gidip İHL mezunu olarak bir açığı tamamlıyor ve mesleğe yöneliyordu. Sadece İHL'den mezun olup, müfredatını tamamlamış olan bir insanın Diyanet'in ve toplumun arzu ettiği seviyede bir din hizmeti vermesi mümkün değildir. Türkiye'de lise mezunlarının mesleki hizmette istihdamı artık tarih oldu, bunun tek istisnası galiba Diyanet'tir. Ben, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın da bu uygulamaya son verip, artık fakülte mezunu arkadaşlarımızın imamlık, müezzinlik ve Kur’an kursu hocalığı yapması gerektiğini; yani doğrusu imam ve müezzinlerin, üniversite mezunu olması lazım diye düşünüyorum."

Teşekkürler Sayın Müftüm..

Erol KARA - 01.01.2019
Google Plus'da Paylaş

13 yorum:

 1. Orhan Karakoc1 Ocak 2019 13:19

  Söyledikleri hepsi doğru ama diyanet bunları görmyr

  YanıtlaSil
 2. Ferhat Meral1 Ocak 2019 13:55

  Sayin il müftüsü bskan yardimcisiyken kendileri ön ayak oldular simdi elestiriyor

  YanıtlaSil
 3. Ferhat Meral1 Ocak 2019 13:55

  Sayin il müftüsü imametin sadece fakülte mezunu ancak cok fakülte mezunlarinida imametleri namaz kildirmaya mani bir okuyus oldugunuda bilmeleri lazim diye düsünüyorum

  YanıtlaSil
 4. Fakülte okuyanların da kiraatlari pek iyi değil bunu görüyoruz bu işi kuranı guzel okumak kurtaracaksa

  YanıtlaSil
 5. Sadece fakülte mezunu olmak yetmez.takvada lazım.bunu kazanmanın yoluda medreseden geçiyor.ehli sünnet hocaların rahleyi tedrisatından geçmesi lazım din görevlisi adayının

  YanıtlaSil
 6. Ferhat Meral1 Ocak 2019 16:49

  Sayin il müftüsü dünya kadarda kkö aldilar simdi yanlisligi yeni görmeye basladi

  YanıtlaSil
 7. Beyza Atılgan1 Ocak 2019 16:50

  Yeterlilik bile aranmadan alım yapıldı. O zaman keşke diyaneti uyarsaydı

  YanıtlaSil
 8. Mehmet Özkara1 Ocak 2019 16:51

  Sapık zihniyetli ilahiyat hocalarının yetiştirdiği sapık ilahiyat mezunlarımı daha iyi görev yapar yoksa bir an evvel öğretmenliğe geçmek isteyen ilahiyat mezunlarımı....maalesef durum böyle

  YanıtlaSil
 9. Ismail Yıldırım1 Ocak 2019 16:53

  İ-H. Lisesi mezunu dahi olmayanları değişik bahanelerle diyanete dolduran ekibin içinde değilmiydi? Üstelik diyanetle gönül birliği ve devlete de saygısı olmayanları kayıran, ön ayak olan, torpil yapan sanki başkalarıydı...
  Şimdi günah mı çıkarıyor...!!!
  Nafile...

  YanıtlaSil
 10. Sn. Müftünün başka işi yokmu,İmam Hatib lik yapan, fedakar din görevlileri ile uğraşıyor.
  Sn. Müftü beyin böyle bir ifade kullanacağına ihtimal vermiyorum. Başka işiniz gücünüz yok mu.... Vesselam

  YanıtlaSil
 11. İsmail Şengil2 Ocak 2019 10:52

  Şimdi hasan kamil dayı kendisi ihsan şenocak 'ın yaptığını yapacak yürekde değil allahın ayetlerini açıkça yüzde yüzünü sohbette konferansda medyada anlatamaz sonra i.h l mezunundan imam olmazmış fakülte mezunu oluncada mutezileci veya mealci oluyorlar itikadı bozuk ilahiyat lı olacağına itikatlı imam hatip mezunu olsun liyakat sahibi olsun.

  YanıtlaSil
 12. Şimdi de "koskoca fakülte mezunu imamlık, müezzinlik mi yapacak?" derler.

  YanıtlaSil
 13. Hasan Kamil Yılmaz hocam çoook doğru söylemiş. Ünüversite kazanamayan boş kalıp, hiç değilse İmam veya Müezzin olalım diyerek,angarya gibi boşta gezenlerin mesleği haline dönüşmüştür. İmam çocuk yaşta arkasındaki Cemaat eski Cemaat değil Profların Öğretmenlerin Hafızların Emekli İmamların olduğu Cemaat topluluğuna, genç İmamlar yetersiz kalıyor, sahiden; İmamlığın şartlarından birisi de Evli olması Alim ve Bilgili olması gerekirken Cahil Bekar çocuk yaştaki İmamların; Alim ve Evli Cemaate İmam olması çoook ama çok yanlış. Diyanet bu yanlış uygulamalara bir çözüm bulmalıdır. Selam ve dua ile

  YanıtlaSil