mahihaber Kıble Bahane Rufailerden Propaganda Şahane - Mahihaber
HADİSLERDEN

Kıble Bahane Rufailerden Propaganda Şahane
Bugün bir çok haber sitesinde yayınlanan habere göre, Jeofizik Mühendisleri Odası Erzurum Bölge Başkanı Rufai Çınar, bir süredir üzerinde çalıştığı araştırma ile kıble ve yön tayininde yeni ve güvenilir bir model keşfettiğini açıkladı.

ESKİ HABERİ YENİ GİBİ SUNDULAR

İHA kaynaklı olarak medyada bugün çıkan haberlere göre, "Çınar, Kıbleden 5 derece sapıldığı zaman Kabe’den 177 kilometre, 10 derece sapıldığı zaman da 355 kilometre fark ettiğini" vurgulayan Çınar, “Bu çok büyük bir hata oranıdır. Değil Kabe’yi tutturmak Mekke şehri dahi tutturulamaz. Zaten 24 dereceden sonrası Suudi Arabistan’ın dışına çıkılmaktadır. Bizim bulduğumuz metotta ise Kabe’nin kıble açısı ve Güneş'in yatay açısı (azimut ) 1 derecenin onda bir hassasiyetinde hesaplanmakta ve pusuladan daha büyük bir çember üzerinde Güneş'in ve kıblenin yönleri gösterilmektedir” şeklinde haberleri bulunan Çınar'ın bu açıklamaları da 2014 yılına dayanmaktadır.

RUFAİLİĞİN PROPAGANDASI MI


Haberde, Jeofizik Mühendisleri Odası Erzurum Bölge Başkanı Rufai Çınar, kıble bulmak isteyenleri https://www.errufai.com/AylikNamazVakitleriKible.html sayfasına yönlendirerek, çalışma hakkında bilgi sahibi olacağını duyurdu.

Ancak bu adrese girenler Rufai tarikatına ait olan sayfaya yönlenmekte, kıble tayini ile ilgili sayfaya ulaşmak zor olmaktadır.

Kıble tayini ile ilgili bilgi verilmek istenirken ziyaretçiler ister istemez olarak Rufai sayfasındaki düşüncelere de ulaşmaktadır. BU ÇALIŞMAYI ZAMANIN MÜFTÜSÜ ONAYLAMAMIŞTI

Yaptığı araştırmayı 2014 yılında halen Adana Müftüsü olarak görev yapan eski Erzurum Müftüsü Hasan Çınar’a ileten Rufai Çınar,'a  Müftü Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu’nun bu konuda verdiği fetvayı anımsatmıştı. 

Müftü Çınar, Din İşleri Yüksek Kurulu’na göre, Kâbe'nin bulunduğu noktadan 45 derece sağa ve sola sapmalar kıbleden (Kâbe yönünden) sapma sayılmaz. Sapma derecesi daha fazla olursa "kıbleye yönelme" şartı aksamış olur. Kıblenin ne tarafta olduğunu bilmeyen kimse, soracak birini bulamadığı takdirde yıldız, güneş, rüzgar gibi birtakım doğal alametlere dayanarak kıble yönünü bulmaya çabalar ve kanaat getirdiği tarafa yönelerek namazını kılar. Namazı kıldıktan sonra kıblenin kendi yöneldiği tarafta olmadığı ortaya çıksa bile, kendisi bu yöne ictihad ederek, yani birtakım alametlere dayanarak bu sonuca ulaştığı için, namazı yeniden kılması gerekmez. Fakat namaz esnasında kıble yönünü anlaması halinde, namazını bozmadan o tarafa yönelir ve namazını tamamlar." demişti.

HABER DÖRT YIL SONRA NEDEN VERİLDİErzurum Bölge Başkanı Rufai Çınar'ın çalışmalarının yeni olmamasına rağmen yeni imiş gibi verilmesi, verilen linkin Rufai tarikatının sayfasına yönlenmesi propaganda olarak nitelendirildi.

RUFAİLİK NEDİR

Rüfailik ya da Rifâiyye, Tasavvufi inanışa göre kurucusu ve piri Ahmed er Rüfâi olan İslamî bir tarikat. İlk sufi tarikatlardan biri olan Rüfâiyye’nin kurucusu, asıl ismi Ahmed bin Ali el-Mekki bin Yahya olan, Ahmed er-Rüfâi’dir. Aktab-ı Erbaa'dan biri sayılan Ahmed er-Rüfâi’nin tarikat silsilesi Ali’ye dayanır

Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder