mahihaber Londralı Müslümanlar, Yahudi Sergisine İzin Vermedi - Mahihaber
HADİSLERDEN

Londralı Müslümanlar, Yahudi Sergisine İzin Vermedi
Londra’daki cami Holokost sergisini iptal etti

II. Dünya Savaşı sırasında Yahudileri kurtaran Müslümanlar hakkında bir sergi açmaya hazırlanan Londra’daki cami, cemaatinden gelen protestolar nedeniyle sergiyi iptal kararı aldı.

Şalom gaztesinin haberine göre, Golders Green semtindeki İslami Anlayışı Merkezi, Yahudileri kurtaran Arnavut Müslümanlarla ilgili sergiyi neden iptal ettiğini belirtirken iptal nedenini açıklamadı.

Jewish News of London sitesinde yer alan habere göre, bazı Müslümanlar planlanan serginin Kudüs’teki Yad Vaşem Müzesi ile bağlantısını protesto edince, İslami Anlayış Merkezi de sergiyi iptal etti.

Habere göre söz konusu boykotun öncülüğünü, İngiliz Müslüman haber ajansı ‘5 Pillar’ın Genel Yayın Yönetmeni Roshan Salih yaptı. Salih, “Anmalar, İsrailli baskıcılar ve onun destekçileriyle beraber yapılmamalı” dedi. İptal kararının ardından da “Bir caminin cemaatin ihtiyaçlarına cevap verme sorumluluğu vardır” şeklinde bir açıklama yaptı.

Yetkililer ise iptal edilen bu serginin - İngiltere’de en çok Yahudi’nin yaşadığı semtlerden biri olan Golders Green’de - Yahudi-Müslüman ilişkileri açısından önemli bir olay olarak gördüklerini belirtmişti.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder