mahihaber Müftü'den İtiraf, 'İmamlara Verilen Eğitimler İşe Yaramadı' - Mahihaber
HADİSLERDEN

Müftü'den İtiraf, 'İmamlara Verilen Eğitimler İşe Yaramadı'
Diyarbakır Kayapınar ilçe müftüsünden itiraf gibi açıklama geldi. Müftü Mehmet Sırrı Şık, "İmamlara hizmet içi eğitimler verildi. Ancak imamlarımız gereken özeni gösteremediği için bu eğitimlerin karşılığını alamadık. Gelişme olmadı "dedi  Müftü şık, açıklamasında  "İmam alımlarında ezan ve sesleri" ne gereken önemim gösterilmediğini vurguladı.

Guneydoguguncel adlı haber sitesinden Seyfettin Eken'in merkezi ezan sistemi ile ilgili olarak görüşlerini aldığı Kayapınar ilçe müftüsü Mehmet Sırrı Şık merkezi ezanı desteklerken diğer yandan da imamların, müezzinlerin yetersizliğinden, verilen hizmet içi eğitimlerinin hiç faydası olmadığını vurguladı. İmam ve müezzinlerin hizmet içi eğitimleri önemsenmediği, belge almak derdinde oldukları, ezan okuyup okuyamadıklarının ses özelliklerine dikkat edilmeden görev verildiğini iddia etti.

Kayapınar ilçe müftüsü Mehmet Sırrı Şık , Guneydoguguncel adlı haber sitesine şu açıklamalarda bulundu.

"İMAMLAR, MÜEZZİNLER YETERSİZ MERKEZİ EZAN ŞART"

"Kayapınar’da bir sürü yeni yerleşim yeri ve buna ek olarak camiler inşa edildi. Kayapınar ilçesindeki tüm camilerde müezzin bulunmamktadır. Kayapınar açısından değerlendirince 100’e yakın cami ile 97 imam ve 21 müezzin var. İmam alımlarında ezan ve sesleri pek fazla ön planda tutulmuyor. Çünkü imamlık ve müezzinlik farklı oluyor. Cemaatler şikâyette bulundular. Haklı olarak biz mahallemizde güzel ezan duymak istiyoruz, güzel ses istiyoruz dediler. Zira sesi iyi olmayan kişilerin arkasında cemaatin namaz kılmak istemez. Çünkü çok sayıda şikâyet var. Bütün hocalarımızın sesleri güzel olmayabilir, dolayısıyla her camide müezzin yok..

“İMAMLARA EĞİTİM VERDİK, KARŞILIĞINI ALAMADIK”

Kayapınar’daki tüm imam ve müezzinlere hizmet içi eğitim verildiğini de açıklayan Şık; “Bu sorunu gidermek amacıyla birkaç kez hizmet içi eğitimler verildi. Kendi imkânlarımızla sadece güzel ezan okuma kursları düzenledik. 1 ay boyunca iki grup için 3 makamda ezan okuma kursları düzenledik. Ancak imamlarımız gereken özeni gösteremediği için bu eğitimlerin karşılığını alamadık. Gelişme olmadı diye devam ettirmedik. Bizde bunun üzerine merkezi sisteme geçmeyi uygun gördük. Bu sistemi de Diyarbakır’da 3000 TL karşılığında birisine verdik. Şimdilik ilk başladığımız yer olan Kayapınar ilçemizde 15 camiye kurduk. Ancak sesi güzel olan müezzinler, isterse yine kendileri bu ezanı okuyabilir. Camii ve cemaatin isteğine bağlı olarak gelişecek, ancak sesi güzel olmayan camilerin imamları bu uygulamaya geçmesi gerekir” dedi.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder