mahihaber Paragöz İlaç Firmaları Halkın Sağlığını Umursamıyor - Mahihaber
HADİSLERDEN

Paragöz İlaç Firmaları Halkın Sağlığını Umursamıyor
Sağlıkta cepten harcamalar giderek artarken, vatandaşlar ise pek çok ilacı piyasada bulmakta sıkıntı çekiyor.

Eczaneler müşterilerine ilaç yok demekten bıktı, piyasa ilaç sıkıntısı içinde iken ilaç firmaları zam beklentisi içinde stoklamaya devam ediyor.

19 Şubat’ta kur düzenlemesiyle gelecek zam öncesi, ilaç şirketlerinin dağıtımı neredeyse durdurduğu bildirildi.

Zam öncesinde firmalar ilaç saklamaya başladığı için hayati öneme sahip ilaçlar bile bulunamıyor.

Zam öncesi ilaç şirketlerinin stok yaptığı, antibiyotik, tansiyon, mide ilaçları, ağrı kesiciler ve antidepresanlar dahil pek çok ilacın eczanelerde bulunamadığı belirtildi.

HASTALAR İLAÇ FARKLARI ALTINDA EZİLİYOR

İlaca erişimin kısıtlı olması, hastaların tedavisinin aksamasına neden olduğu gibi ilaçların merdiven altı ve karaborsada çok pahalıya satılmasına da yol açıyor.

Öte yandan kurdaki ve ,ilaç fiyatlarındaki artışa rağmen SGK'nın firmalara ödediği ilaç tutarlarını halen 2018'deki rakamlarla tutması yüzünden vatandaşlar daha fazla ilaç farkı vermeye başladı.

Son dönemde piyasadaki ilaçların durumuyla ilgili odalarına çık sayıda şikâyet geldiğini belirten Bursa Eczacı Odası Başkanı Okan Şahin, “Her sene yıl başında o sene kullanılacak avro kuru devlet tarafından açıklanıyor. Bu avro kuru bütün yıl boyunca sabit tutuluyor. 2018 yılında avro kuru 2, 69 TL seviyesindeydi. Bu yılki avro kuru hâlen açıklanmadı. Maalesef bu açıklamanın gecikmesiyle birlikte ilaç firmaları piyasaya ilaç vermekten imtina ediyor. Şu anda elimizdeki verilere göre 140 kalem ilaca piyasada ulaşılamıyor. Bunun dışında 150-200 kalem ilaca ise kısıtlı ulaşma söz konusu. Mesela Bursa'da aylık bir ilaçtan bin kutuya ihtiyaç varken, şu anda 100 kutu veya 50 kutu var. Hastalarımız bu kısıtlı ürünlere de ulaşmakta sıkıntı çekiyor” dedi.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder