mahihaber 40 Yaşından Sonra Göz Tansiyonuna; Dikkat - Mahihaber
HADİSLERDEN

40 Yaşından Sonra Göz Tansiyonuna; Dikkat
"Halk arasında 'Karasu hastalığı' olarak bilinen göz tansiyonu, erken teşhis edilmezse körlüğe neden olan bir hastalıktır"

Ailesinde göz tansiyonu olanların bu hastalığı mutlaka iyi tanımaları gerektiğini anlatan göz hastalıkları uzmanları, "Halk arasında 'Karasu hastalığı' olarak bilinen göz tansiyonu, erken teşhis edilmezse körlüğe neden olan bir hastalıktır" diye konuştu.

Hastalığın ilerleyene kadar belirtisinin olmadığını, çoğu kez göz siniri kuruyana kadar hiçbir şikayetin ortaya çıkmadığına dikkati çeken uzmanlar, "Maalesef bu hastalığın özelliği bu. 40 yaşından önce 3 yılda bir, 40 yaşından sonra 2 yılda bir göz tansiyonunu, mutlaka göz hekimine giderek ölçtürmek gerekir" şeklinde konuştu.

Göz hastalıkları uzmanları, göz tansiyonu genetik olduğu kadar, miyop ve şeker hastalarında daha çok ortaya çıktığını dile getirerek, göz dokularının kanlanmasının da bu hastalığı tetikleyebildiğini kaydetti.

Göz tansiyonunda sinirler öldüğü için yeniden eski haline getirmenin mümkün olmadığını ifade eden uzmanlar, bu hastalığın tedavisinde de erken teşhisin çok önemli olduğunu vurguladı

Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder