mahihaber Çamlıca Camiden Yeni Camiye... İsraf İflas Getirdi - Mahihaber
HADİSLERDEN

Çamlıca Camiden Yeni Camiye... İsraf İflas Getirdi
Çamlıca camiinin yapımını üstlenen, halılarını üreten firmaların iflas etmesi, bir çok ölümcül kazaların gelmesi İstanbul Boğazı'nın yeni incisi olacak olan Çamlıca Camiine gözleri çevirdi.

Minberine asansörle çıkılacak olan, ulaşımı kolay olsun diye ekstra metro hattı yapılan Çamlıca camiindeki "başka yerde yok" dedirten tasarımı göğüsleri kabartırken akıllara bir zamanlar "Zulmiye" adı ile anılan Yeni Cami'yi de getirdi.

Sözcü Gazetesi yazarı Necati Doğru, bugünkü yazısında şunları dile getirdi.

"Allah israfı sevmez!

Ağızlara dil olur.
Dilden dile söylenir.
Kulaklara ses olur.
Kulaktan kulağa dillenir.
Ağızlara dil, kulaklara ses, gözlere bakış olsun diye yola çıkıldı. Çamlıca Tepesi’ne “Minberine asansörle çıkılan caminin” yapımcısı şirketin mimarı anlatmıştı.
Arşivlerde var.
Demişti ki:
“Bakanlık, Çamlıca Tepesi’nde 400 dönümlük araziyi ‘Özel Proje Alanı’ ilan etti. Bu alanın 57 dönümlük bölümü ibadet amaçlı kullanıma açıldı. Sayın Cumhurbaşkanımız caminin yapımıyla, mimarının kim olacağına kadar yakından ilgilendi.
Caminin yapımı bitti.
Yüzde 100 yün, özel dokuma 17 bin metrekare halı dokundu. Camiye bu özel dokuma halılar serildi. Aynı anda 63 bin kişi namaz kılabilecek. Cami 100 milyon dolara mal oldu.
Kubbede altın yazılar var.
Bu yazılar çelik.
Yani metal; nano teknoloji sayesinde çelik altın rengine dönüştürüldü. Kubbeyi çevreleyen yazılar da altın renginde. Evet onlar da altın varak.
Minber 48 basamak.
Asansör yaptık.
İmam minbere rahat çıkacak. Minberine asansörle çıkılan başka cami örneği var mı? Mimar şu cevabı vermişti: Türkiye’de yok. Dünyada var mı, bilmiyorum.”

★★★

Evet bu eski haber.
Yeni haber şu: Çamlıca’da 100 milyon dolara mal olan ve hiçbir masraftan kaçınılmadan bitirilen camiyi yapan şirket iflas etti.
Şirket, büyük borca batmıştı.
Ödeyemiyordu.
Önce konkordato istedi.
Mahkeme talebi inceledi: Sizi konkordato kurtaramaz dedi ve Hedef Yapı adlı şirketin iflasına karar verdi. Minberine asansörle çıkılan caminin halılarını dokuyan Gaziantepli ihracat şampiyonu Avşar Halı da zora düştü o da konkordato istedi.

Devamını Oku

Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder