mahihaber Cenevre'de Başörtüsü ve Dini Semboller Memura Yasak Edildi - Mahihaber
HADİSLERDEN

Cenevre'de Başörtüsü ve Dini Semboller Memura Yasak Edildi
İsviçre'nin Cenevre kantonunda, Müslümanları ve başörtülü kadınları hedef aldığı belirtilen laiklik yasası, yapılan referandumda kabul edildi.

Cenevre kantonunda bugün yapılan referandumun resmi olmayan sonuçlarına göre, halkın yüzde 45'i laiklik yasasına karşı oy kullandı.

Katılımcıların yüzde 55 ise yasanın kabul edilmesi yönünde oy kullanırken, katılımın yüzde 43 gibi düşük oranda gerçekleşmesi dikkati çekti.

Kanton parlamentosu belgeyi geçen nisan ayında kabul etti. Yasa ayrıca Cenevre'nin üç ana dini cemaati tarafından - Protestan Kilisesi, Roma Katolik Kilisesi ve Eski Katolik Kilisesi tarafından da desteklendi.

Dini sembollerin resmi kurum ve kuruluşlarda yasaklanmasını içeren yasanın, Cenevre'deki sol partiler ve sivil toplum kuruluşlarınca aslında Müslümanları ve başörtülü kadınları hedef aldığı belirtiliyordu.

Ancak aşırı sol, yeşil, feminist örgütler ve Müslüman gruplar yasaya karşı çıktılar ve soruyu referanduma sunmak için yeterli imza topladılar.

Eleştirmenler, yasanın iç karartıcı ve ayrımcı bir etkiye sahip olacağını ve bazılarının da İslamofobik olarak kınandığını savunuyorlar.

Cenevre'deki öğretmenlerin artık başörtüsü de dahil olmak üzere görünür dini semboller kullanmasına izin verilmiyor. Yeni yasa bu yasağı seçilmiş memurlara ve herhangi bir yerel veya kanton devlet memuruna yayacak.Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder