mahihaber Diyanet Sandalyede Namaz Caiz Değil Derken Müftüden Farklı Çıkış - Mahihaber
HADİSLERDEN

Diyanet Sandalyede Namaz Caiz Değil Derken Müftüden Farklı Çıkış
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından da sıkça dile getirilen " Sandalyede Namaz Olmaz" fetvasına Ankara Türkiye Diyanet Vakfı Konferans Salonunda Diyanet'in  'sandalyede namaz kılabilir' diye fetvası olduğu dile getirildi.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Ankara il Sağlık Müdürlüğü ve Ankara Müftülüğünün ortak çalışmasıyla eklem ağrıları ve fıtık nedeniyle ibadetini sandalyede veya oturarak yapmak zorunda kalan vatandaşlar için yeni bir tıp tedavisinden söz edildi.

SBÜ Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama Merkezi (GETAT) Başkanı Dr. Öğretim Üyesi İlker Solmaz din görevlilerine Proloterapi'yi anlattı.

Programa; Ankara İl Sağlık Müdürü Prof Dr. Özkan Ünal, Ankara Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu, İl Müftü Yardımcıları, Çankaya Müftüsü Ali Gülden, İlçe Müftüleri, Şube Müdürleri ve din görevlileri katıldı.

Seminerde, bel, boyun ve kas iskelet sisteminin maruz kaldığı hastaların tedavisinde uygulanan Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Tedavisi çeşitlerinden olan "Proloterapi" cami cemaatine anlatılması konusunda önerilerde bulunuldu.

Seminerde konuşma yapan Ankara Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu “Camilerde sandalyelere son verip hareketli bir hayata adım atılması gerektiğini” belirterek "Dizlerinin üstünde veya ayakta namaz kılamayanlar için Diyanet İşleri Başkanlığımızın 'sandalyede namaz kılabilir' diye fetvası var. Ancak bu sandalyelerin gittikçe çoğaldığını kadınlar bölümünde de çoğaldığını üzülerek görmekteyiz. Esasen doktorların kesinlikle ayakta namaz kılamazsın, secde edemezsin, rüku edemezsin dediği hastalar elbette ki müstesnadır." dedi.

Müftü Sönmezoğlu'nun "Diyanet İşleri Başkanlığımızın 'sandalyede namaz kılabilir' diye fetvası " olduğunu söylemesi konferansta bulunan bazı din görevlileri tarafından şaşkınlıkla karşılandı.

Konferans sonrası bir Diyanet görevlisi konu hakkında "Diyanet'in camilerde sandalye bulundurulmaması konusunda sıkça uyarıları olduğunu biliyoruz. Bir kişinin tek bir sandalye ya da taburede oturarak namaz kılmasının doğru olmadığını, peygamber salli aleyhi ve sellem'in hadislerinde de rastlıyoruz. Camilerdeki tabure ve sandalyeler maksadını aştığı, Fetva kurulunun olmaz demesine rağmen müftü beyin onlarca kişi önünde , gazetecilerin önünde böyle bir söz sarfetmesini anlamış değiliz. Beilki de bir dil sürçmesi olarak kabul edebiliriz " dedi.

Proloterapi nedir

Proloterapi, zayıflamış, aşınmış, yıpranmış, hasarlanmış, gevşemiş ve gücünü kaybetmiş tendon, ligament ve eklemlere hücre ve doku yenileyici ve tahriş edici olan çözeltilerin enjeksiyonu ile bu dokularda yenilenme, çoğalma oluşturarak bu dokuların yenilenmesini ve eski gücüne kavuşmasını hedefleyen bir tedavi yöntemidir. Enjekte edilen solüsyonlar eklemde, tendonların kaslarla birleşme yerlerinde, tendonların ve ligamentlerin kemiklere yapışma yerlerinde enflamasyon oluşturarak bu dokuların yenilenmesini ve güçlenmesini sağlamaktadır. Bu süreç vücudun iyileştirici mekanizmalarını harekete geçirerek tendon, ligament ve kıkırdaklarda yenilenme meydana getirmektedir. Ayrıca eklem, tendon, ligament ve kaslarda gelişen ağrılı durumlar tedavisinde de kullanılmaktadır.

Mahihaber / Özel / Ankara

Diyanet, Sandalyede Namaz Uygun Değildir

Sandalyede Namaz

Resullulah sandalyede namazı anlatıyor

Hastanın Namaz Kılması

Göz Hastası namazı nasıl kılar


Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder