mahihaber Kilisede Çocuk Taciziyle Mücadele Fiyasko - Mahihaber
HADİSLERDEN

Kilisede Çocuk Taciziyle Mücadele Fiyasko
Katolik Kilisesi'nin tarihiyle özdeş olan çocuklara cinsel taciz kurban almaya devam ederken, Vatikan'da düzenlenen zirve boş laflarla tamamlandı. Cinsel tacizde bulunanları 'Şeytan'ın aletleri' diye niteleyen Papa, çocukları 'gözü dönmüş aç kurtlardan' koruma sözü verdi.

'Katolik kiliselerinde reşit olmamışların korunması' konusunda 'dünya çapında tüm piskoposlar konferanslarının başkanlarının biraraya geldiği' zirvenin açılışını Papa Francis yaptı.

Katolik Kilisesi'nde hem çocuklara cinsel tacizin hem bu vakaların kilise hiyerarşisi içinde üstlerinin örtülmesinin önlenmesi konusunda Vatikan'da düzenlenen dört günlük zirve beklendiği üzere hiçbir somut sonuç üretemeden tamamlandı.

Açılış konuşmasında "Tanrının kutsal cemaati bizi izliyor ve basit, sıradan kınamalar yerine etkin ve somut önlemlerin devreye girmesini bekliyor" demiş olan Papa Francis, kapanış konuşmasında din adamlarının cinsal tacizine karşı 'topyekün savaş' ilan etti, ama hiçbir somut politika değişikliği sunmadı. Somut politika yerine meseleyi 'Şeytan'a bağladı.

Tüm kurbanlar, mağdurlar ve ailelerinin talebi Papa'nın dünya çapında her piskoposa bu konuda elindeki güncel dosya ve arşivleri polise teslim etmesi emrini vermesiyken, Francis 'bu belanın kökünü kazımanın yasal süreçler ve ceza önlemlerinden çok daha fazlasını gerektirdiğini' savundu.

Haberin detaylarını buradan okuyabilirsiniz
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder