mahihaber Mahmud Abbas Gazze’yi Ağır Ağır Ölüme Sürüklüyor - Mahihaber
HADİSLERDEN

Mahmud Abbas Gazze’yi Ağır Ağır Ölüme Sürüklüyor
Uzman ve analistlere göre Filistin Yönetimi’nin Gazze’ye yönelik yaptırımlarıyla ilgili yeni bir tavır ve tutumu var. Filistin Yönetimi’ne göre önceki adımlara ek olarak yeni getirilecek bu yaptırımlar Gazze halkının Hamas’a isyan etmesi için daha iyi bir baskı aracı olacaktır.

Filistin Yönetimi son zamanlarda yeni yaptırımlara başladı. Aldığı bu yaptırım kararları farklı boyutlara taşındı. Ekonomik yaptırımları aşıp eğitim ve sağlığa kadar uzandı.

Filistin Yönetimi, Hamas’ın Gazze’deki yönetim boşluğunu doldurmak ve bölgedeki işleri idare etmek için Yönetim Komisyonu kurması üzerine Mart 2017’de Gazze’ye yönelik yaptırım uygulamaya başladı. Filistin Yönetimi bu yaptırımlarıyla komisyonun feshedilmesini ve Gazze’nin ulusal uzlaşı hükümetine teslim edilmesini sağlamayı umuyordu.

Filistin Yönetimi’nin hayata geçirdiği bu yaptırımlar, 2007 yılından beri Siyonist işgal rejiminin ağır ablukası altında bulunan Gazze’de hayatın her alanını etkiledi. Buradaki halkın yaşam kaynağını yani maaşlarını hedef aldı.

Yeni yaptırımlar her ay tekrarlanan krizin bir parçasıdır. Gazze kuşatması nedeniyle ortaya çıkan birçok soruna yeni sorunlar ekledi. Sonuçta bu krizler ve sorunlar sosyal sorunlara dönüşüyor, bunlar birileri tarafından istismar ediliyor ve hayata yeni problemler ekleniyor.

Filistin Enformasyon Merkezi’ne konuşan siyasi analist İyad Kara, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın Gazze’ye yönelik yaptırımlarının sessiz sedasız yürütüldüğünü, gürültü çıkarılmamaya dikkat edildiğini belirterek, yaptırımlar büyük tepki görmezken, etkilerinin giderek arttığını ve ağırlaştığını söyledi

Yazının tamamını okumak için tıklayınızö Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder