mahihaber Bardakçı 'Sigara Fetvası İran'a İslam Devrimini Getirdi' - Mahihaber
HADİSLERDEN mahihaber

Bardakçı 'Sigara Fetvası İran'a İslam Devrimini Getirdi'
Murat Bardakçı,günlerce konuşulan "sigara haramdır" tartışmalarına bir yenisini daha ekledi.

Habertürk yazarı Murat Bardakçı "Sigara ve Şirazî’nin tütün fetvası" başlıklı yazısında "sigara haramdır" tartışmalarına farklı bir boyut getirecek örnekler verdi.

Bardakçı yazısında İran'da yapılan bir yasağa değinerek "Şii dünyasının o devirdeki en güçlü din âlimlerinden olan ve milyonlarca kişinin “melce-i taklid” kabul ettiği yani dinî makam ve lider gördüğü Ayetullah Mirza Şirazî 1891 Aralık’ında verdiği fetva ile tütünü “haram” ilân etti!

Üstelik sadece “haram” ilânı ile kalmayıp “Tütün içenler, Hazreti Mehdi’ye karşı savaş açanlardır” dedi.

Onunla aynı kanaatte olan başka din adamları da “Tütün çiğnemek ile Hazreti Hüseyin’in etini çiğnemek arasında hiç fark yoktur” deyince iş çığrından çıktı; halkın neredeyse tamamı birkaç gün içerisinde sigarayı tamamen bıraktı, İran’ın dört bir tarafında gösteriler başladı" diyerek 1979'da yapılan İran İslam Devrimi'ne de bu olayın temel teşkil ettiğini açıklayarak "İran’da 1891’de yaşanan bu başkaldırı, tütün meselesinden kaynaklanan en geniş çaplı hadisedir; hattâ 1979’da meydana gelen İslâm Devrimi’nin temellerini de Ayetullah Şirazî’nin meşhur fetvasının teşkil ettiği söylenir…" dedi.

Habertürk yazarı Murat Bardakçı "Sigara ve Şirazî’nin tütün fetvası" başlıklı yazısı için tıklayınızGoogle Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder