mahihaber Ezanı Protesto Edenlere Öfkelenmeden Önce - Mahihaber
HADİSLERDEN MAHİHABER

Ezanı Protesto Edenlere Öfkelenmeden Önce
Ezan ve Protesto

Ne demeliyiz acaba? Kendimizi çoklarının yaptığı gibi serin sulara bırakıp sadece karşıki mahalleyi mi suçlasak? Bu çok kolaycılık olmaz mı? Kadınlar gününde ezan protesto edilmiş…Edenlere bir çok şey söylenmiş ben de affınıza sığınarak ettirenlere birkaç şey söylesem olmaz mı? 

Protesto edenleri anladık biliyoruz da ya ettirenlere hiçbir şey demeyecek miyiz?

Merhum Akif İstiklal Marşı’nda 

“Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli ,
Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli” demişti…

Ezanlar şayet dinin temeliyse, bu temelin üzerine ne bina etmişiz bakmayacak mıyız?

Mesela ezanlar bu ülkede ne söylüyor acaba? Bu ülkede Müslümanlar yaşar değil mi? 

Sokaklar, caddeler, resmi, gayri resmi kurumlar, ve her şeyden önemlisi toplumu oluşturan insanlar ne diyorlar acaba? Mesela okunan ezanı duyan yabancı birine, sokakta gördüğünüz kişilerin elinden, dilinden, belinden eminsiniz diyebildik mi? Taksiye aldatılmadan kolaylıkla binebilirsiniz, paranızı, namusunuzu, çocuklarınızı emanet olarak herhangi birine bırakabilirsiniz diyebildik mi ki bunları sembolize eden ezanımıza saygı duyulmasını bekledik.

Kırarken de ezan, onarırken de ezan demek doğru olmadı işte! Ezan sadece, iyiyi, güzeli, faydalıyı, adaleti, helal ve haramı sembolize etseydi keşke! Ama herkes biliyor ki asrı saadette olduğu gibi etmiyor işte!

Sadece karşı mahallede olanların dinimiz aleyhine yaptıklarına kızmak, onları aşağılamak, toplumdaki bütün kötülüklerin nedeni olarak görmek hatta onlara küfretmek yeterli mi?

Keşke yaptıklarımız bütün yönleriyle İslam’a uygun olsa da, İslam’ı kendimize uydurmamış olsaydık? Ezanı protesto edenler aynen asrı saadette olduğu gibi keşke içimizdeki takva olanları, haramdan sakınanları, yaşamlarıyla örnek bir toplum meydana getirenleri, Allahtan hakkıyla korkanları ve her yaptığını onun rızasına uygun olarak yapanları protesto etmiş olsalardı. Ezan böyle bir yaşamın sembolü olsaydı ve de protestoya uğrasaydı o halde bile onlara kızamaz, hakaret edemez hatta neden bunlara şimdiye kadar davamızı anlatamadık diye hayıflanabilirdik sadece…

Öncelikle bizim mahalleyi iyi hale getireceğiz…Sonra da ezanına saygı bekleyeceğiz.
Dini eğitim almış olanlar ve İslami kültür sahipleri Ezan protesto olayını efendimiz (sav) döneminde Kuran-ı Kerim okunduğunda ses çıkaranlara benzetmektedirler. Kusura bakmasınlar ama bu benzetme şartlar aynı olmadığından doğru değildir. O gün Kuran-ı kerim okunduğunda ses çıkaranlar, toplumsal değişikliğe itiraz ediyorlardı. İslamın insanlar arasında getirdiği eşitliğe, üstünlüğün takvada olmasına, hak ve hukukun korunmasına, kişiye sadece çalıştığının karşılığını alması ilkesine, haram ve helallere, adalete, doğruluğa ve Hak’ka itiraz ediyorlardı. Keşke Ezanı protesto eden bu zavallıların önüne de asrı saadet dönemindeki yaşamı koyabilseydik de ezanla böyle bir yaşamı protesto etselerdi. Keşke…!

Bir başkasının, içilmesi haram olan içkisinin üzerine Mevlana’yı çağrıştıran semazen sureti koyması Rumi yazması elbette çirkindir ama benzeri yanlışlar başka versiyonlarıyla bizim mahallede olunca neden görmezden gelmekteyiz? Sakal bırakıp yalan söyleyen, partisine zarar gelmesin diye hakkı söylemeyen, umreye gidip adam kayıran, haccını eda edip başkasının hakkını yiyen, cemaat olup islama daha fazla hizmet etmek için değil de kelle sayısına göre güç sahibi olmak isteyenler ezan okusalar ne önemi var ki!

Gelin hep beraber bizim mahalle ile ilgilenelim…Ezanımıza saygı duyulacak zemini oluşturalım. Buna rağmen ezanımız protesto edilirse bu defa da “niçin davamızı bunlara anlatamadık?” diyerek yinede kendimize hayıflanalım…

Yoksa onlardan ne farkımız kalır bizim?

Ömer ALÇEP

Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder